MF: PIT kasowy będzie dobrowolny i dla małych firm - jest projekt ustawy

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić PIT kasowy na zasadzie dobrowolności, od 2025 roku. Będą mogli go wybrać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły kwoty 250 tys. euro oraz rozpoczynający prowadzenie działalności. Podatek zapłacą wtedy, gdy sami otrzymają zapłatę od kontrahenta. Forma ta będzie dostępna zarówno dla rozliczających się według skali, stawką liniową 19 proc. oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Według ekspertów, nie dla każdego będzie to korzystne rozwiązanie.

25.04.2024

MZ: Od 1 stycznia 2025 roku zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne

Przeprowadzone w MZ oraz MF analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany na poziomie ustawowym - przekazała Izabela Leszczyna, minister zdrowia, w odpowiedzi na wystąpienie RPO w tej sprawie. Jednocześnie poinformowała, że prace w parlamencie zaplanowane są na drugi kwartał br., a wejście proponowanych zmian w życie - na 1 stycznia 2025 roku.

24.04.2024

Praca zdalna za granicą - atrakcyjny benefit dla pracownika, gdy jest rozsądnie stosowany

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Workation, czyli połączenie pracy z wypoczynkiem, jest znane niemal każdemu pracownikowi. Kto nie marzy, żeby przedłużyć sobie wakacje pod palmami i popracować kilka dni z hotelowego pokoju. Takie połączenie brzmi doskonale, ale workation trzeba wprowadzić w firmie z głową. Inaczej może generować liczne problemy – piszą Agata Jost i Aneta Surmiak-Maik z Deloitte.

24.04.2024

MF: Dodatkowa ewidencja potrzebna do kasowego PIT

PIT

Projekt ustawy o kasowym PIT wprowadza obowiązek ewidencjonowania faktur dokumentujących przychody rozliczane metodą kasową. Dla celów kasowego PIT podatnicy będą mogli wykorzystywać narzędzia, z których obecnie korzystają, stosując przepisy dotyczące tzw. zatorów płatniczych. Mogą to być np. prowadzone przez podatnika ewidencje lub rejestry płatności - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

23.04.2024

MF: Nauczyciele i rodzice nie zapłacą podatku od laptopa - są przepisy

PIT

Nauczyciele i rodzice uczniów czwartych klas, którzy otrzymali w 2023 roku laptopy albo bony na zakup laptopów, nie zapłacą podatku dochodowego. We wtorek weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwolnienia z PIT. Resort wyjaśnia, że bez tego zwolnienia, musieliby rozliczyć podatek w deklaracji za 2023 r.

23.04.2024

Do zwolnienia z PIT nie wystarczy nazwa "odszkodowanie"

PIT Doradca podatkowy

Pracownik zapłaci PIT od wynagrodzenia za odszkodowanie, które otrzymał od byłego pracodawcy na podstawie ugody. Nazwanie świadczenia "odszkodowaniem" nie oznacza, że obiektywnie posiada ono taki charakter i podlega zwolnieniu z opodatkowania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sądy, podobnie jak skarbówka, kwestionują praktykę polegającą na wypłacie wynagrodzenia pod nazwą „odszkodowanie”, by skorzystać z preferencji.

23.04.2024

Ulga dla seniora. Prosta dla pracodawcy, trudna dla podatnika

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Ulga dla seniora ma na celu aktywizację zawodową osób w wieku emerytalnym. Zasady jej stosowania w trakcie roku przez pracodawcę (zleceniodawcę) są uproszczone – podmiot ten jedynie wykonuje decyzję pracownika (zleceniobiorcy) o stosowaniu zwolnienia. To na podatniku ciąży zaś obowiązek sprawdzenia, czy spełnione są warunki skorzystania z ulgi oraz prawidłowe zastosowanie przepisów w zeznaniu rocznym – pisze Jarosław Sekita, doradca podatkowy.

23.04.2024

Kto skorzysta ze wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem

PIT

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem jest najbardziej opłacalne przy dużych różnicach zarobków, gdy dochody małżonków podlegałyby opodatkowaniu według stawek w różnych progach podatkowych (12 oraz 32 proc.). Nie trzeba pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok, aby zyskać prawo do wspólnego rozliczenia. Wystarczy, że małżeństwo zostało zawarte np. w grudniu 2023 roku.

20.04.2024

Stanowisko szefa KAS korzystne dla fundacji rodzinnych

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał drugą opinię zabezpieczającą dotyczącą fundacji rodzinnej. Jeśli pozytywna dla fundatorów linia interpretacyjna szefa KAS się utrzyma, można zakładać, że potencjalni fundatorzy, którzy jeszcze przypatrują się fundacji z dystansu, w końcu zdecydują się założyć własną fundację – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

19.04.2024

Ayming Polska: Tylko 65 proc. firm gotowych inwestować w ESG

PIT ESG

Pomimo deklaracji większości firm o wadze zrównoważonego rozwoju, tylko 65 proc. jest gotowych inwestować w działania z nim związane - wynika z raportu Ayming Polska. Największym wyzwaniem jest pozyskanie finansowania na inwestycje w ESG. Dlatego Ayming Polska i Konfederacja Lewiatan przedstawiły rządowi propozycję nowej ulgi podatkowej, która polegałaby na odliczeniu kosztów kwalifikowanych związanych z działaniami na rzecz zrównoważonej transformacji.

18.04.2024

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła Polski Ład

CIT PIT Polski Ład

Polski Ład, czyli największa od 30 lat zmiana systemu podatkowego, została wprowadzona w pośpiechu i wywołała chaos. Zmiany w przepisach nie zostały poprzedzone adekwatnymi analizami, co wymagało natychmiastowych i szerokich działań naprawczych. Podatnikom i płatnikom nie zapewniono odpowiedniego czasu na przygotowanie, gdyż vacatio legis wyniosło zaledwie 38 dni - punktuje Najwyższa Izba Kontroli.

18.04.2024

Nowe przepisy skomplikują handel w internecie

PIT Małe i średnie firmy

Platformy internetowe już niedługo przekażą skarbówce raporty na temat sprzedających przez internet. Mimo iż zasady opodatkowania pozostają bez zmian, to celem jest wychwycenie osób działających w szarej strefie. Eksperci spodziewają się, że efektem może być rejestracja nowych działalności gospodarczych. Rośnie też zainteresowanie tzw. działalnością nierejestrowaną, która - jak się okazuje - wcale nie jest taka prosta. Fiskus wymaga od internetowych sprzedawców kasy fiskalnej.

18.04.2024

Kiedy można płacić ryczałt od usług na rzecz byłego pracodawcy

PIT

Lekarz może wybrać opodatkowanie działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych po zakończeniu stosunku pracy z tym samym podmiotem medycznym. Interpretacja jest istotna dla lekarzy, który po ukończeniu specjalizacji planują nadal współpracować z dotychczasowym pracodawcą – placówką medyczną – jednak już jako niezależni przedsiębiorcy świadczący usługi medyczne.

17.04.2024

NSA: W jakim terminie zagraniczny przedsiębiorca ma wybrać formę opodatkowania

PIT

Niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego może stanowić przestrogę dla zagranicznych inwestorów, by odpowiednio szybko przewidywali powstanie obowiązku podatkowego w Polsce. NSA orzekł, że termin na złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania rozpoczyna się od momentu, gdy podatnik osiągnie pierwszy przychód w Polsce, a nie od momentu utworzenia w Polsce zakładu podatkowego.

16.04.2024

By wybrać formę opodatkowania, wystarczy tytuł przelewu

PIT Doradca podatkowy

Wpłacona w terminie zaliczka i właściwie zatytułowany przelew stanowi oświadczenie o wyborze podatku liniowego - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok może mieć istotne znaczenie dla osób, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a system CEIDG przypisał im rozliczenie według skali. Mimo iż Ministerstwo Finansów zapewniało wcześniej o rozstrzyganiu wątpliwych zgłoszeń na korzyść przedsiębiorców, to niektórzy wciąż spierają się z fiskusem.

16.04.2024

Przedsiębiorcy z niepełnosprawnością mogą obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne

PIT Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Począwszy od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, prowadzące pozarolniczą działalność lub korzystające z ulgi na start, mogą korzystać z ulgi do obniżenia rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.04.2024

Łatwiej będzie skorzystać z ulgi na badania i rozwój

CIT PIT

Ulga na badania i rozwój (B+R) obejmie ekspertyzy, opinie i usługi doradcze niezależnie od tego, kto je świadczy. W projekcie ustawy deregulacyjnej Ministerstwo Rozwoju chce znieść wymóg nabywania tych usług wyłącznie od jednostek naukowych. Przedsiębiorcy będą też mogli odliczyć koszty przeglądu aparatury badawczej i specjalistycznego transportu. Według ekspertów to korzystne zmiany, które pozwolą więcej zaoszczędzić.

15.04.2024

Zakup aparatu słuchowego może być kosztem podatkowym

Domowe finanse PIT Niepelnosprawność

Lekarka stomatolog, która nie może odliczyć zakupu aparatów słuchowych lepszej jakości w ramach ulgi rehabilitacyjnej, będzie mogła zaliczyć ten wydatek do kosztu uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Może bowiem bez takiego aparatu funkcjonować w życiu codziennym, ale jej praca bez niego jest niemożliwa. Potwierdził to niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

13.04.2024

REIT - po latach dyskusji czas na regulacje

CIT PIT Nieruchomości

Po raz kolejny wraca dyskusja o REIT-ach, czyli funduszach inwestujących w nieruchomości na wynajem. Według ekspertów konieczne jest utworzenie, po kilku nieudanych próbach, ram prawnych do ich funkcjonowania. Decydujące dla atrakcyjności inwestycji mogą być jednak kwestie podatkowe. Na razie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało, że po spełnieniu pewnych warunków dywidenda (zysk) z funduszy - będzie wolna od podatku.

12.04.2024

Dr Keler: Zmiany w podatku Belki mogą być niewystarczające

Domowe finanse PIT

Plany zmian w podatku Belki budzą na razie poważne wątpliwości. Z punktu widzenia celu, którym jest wzmocnienie rynku kapitałowego i zachęcenie Polaków do inwestowania, są niewystarczające. Jednocześnie mogą być potencjalnie problematyczne z punktu widzenia ich wdrożenia. Należy jednak pamiętać, że to jedynie zapowiedzi, a faktyczne znaczenie tych zmian poznamy dopiero po opublikowaniu projektu ustawy – pisze dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners.

11.04.2024
1  2  3  4  5    92