Tomasz Krywan

Prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – 2003 r.), doradca podatkowy (nr wpisu na listę doradców podatkowych – 11058). Specjalizuje się w interpretacji przepisów prawa podatkowego. Współpracując z największymi wydawnictwami i serwisami podatkowymi w Polsce (m.in. Wolters Kluwer Polska., Infor/Infor Biznes, Wiedza i Praktyka) udzielił ponad 30.000 odpowiedzi na pytania podatkowe oraz opracował kilkaset artykułów i komentarzy. Publikuje w Rzeczpospolitej oraz Dzienniku Gazecie Prawnej. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym komentarzy do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

Artykuły autora

Czy trzeba księgować wszystkie faktury kosztowe?

CIT Rachunkowość

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Z podatkowego punktu widzenia podatnicy nie mają jednak obowiązku księgowania faktur kosztowych, w tym faktur kosztowych, które nie dokumentują zakupów towarów, bądź usług podlegających dalszej odsprzedaży.

16.06.2021

Wystawienie faktury sprzedaży rok po wykonaniu usługi

VAT Rachunkowość

Faktury wystawione z naruszeniem terminu na zasadach ogólnych pozwalają na odliczanie podatku na nich naliczonego. Nie ma przepisu wyłączającego czy ograniczającego prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych z naruszeniem terminu. Firma może więc bez obaw przyjąć fakturę wystawioną po terminie lub jej duplikat do rozliczenia.

18.05.2021

Nie można wystawić faktury na firmę, która zakończyła działalność

VAT Rachunkowość

Faktura dokumentująca usługi księgowe dla klienta, który zamknął działalność gospodarczą powinna zostać wystawiona na imię i nazwisko klienta oraz jego adres zamieszkania. Taka zasada dotyczy faktur wystawianych osobom fizycznym - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.

09.12.2020

Nie ma obowiązku przechowywania potwierdzeń zapłaty

Ordynacja Rachunkowość

Obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców potwierdzeń zapłaty z terminala do kart płatniczych może wynikać z umów zawartych z firmami obsługującymi terminale. Przepisy podatkowe nie przewidują takiego obowiązku. Dotyczy to również płatności dokonywanych przez klientów, którym wydawany jest paragon drukowany przez kasę rejestrującą.

25.11.2020

Jak rozliczyć opłatę manipulacyjną w przypadku leasingu finansowego?

CIT PIT

Opłata manipulacyjna nie powiększa wartości początkowej środków trwałych. Sporna jest kwestia, czy opłata ta stanowi koszt uzyskania przychodów jednorazowo (takie jest moje zdanie w tej kwestii), czy proporcjonalnie do okresu, na jaki została zawarta umowa leasingu (takie stanowisko w tej kwestii reprezentują organy podatkowe) - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.

27.08.2020
1  2  3  4  5  6  7  8  9    159