Strona główna » Wiedza » Aktualności » Prof. Mariański: Doradcy nie będą donosić na swoich klientów

Prof. Mariański: Doradcy nie będą donosić na swoich klientów

09.04.18

Wymogi dyrektywy w zakresie konieczności raportowania do organów podatkowych informacji o zawieranych transakcjach dotyczą – po pierwsze – tylko transakcji transgranicznych, po drugie – transakcji, które mogą prowadzić do agresywnej optymalizacji. W dyrektywie nie chodzi też wprost o doradców podatkowych – tłumaczy prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

articleImage: Prof. Mariański: Doradcy nie będą donosić na swoich klientów Własne

Spotykamy się po trzech miesiącach od powołania nowego składu Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). Jak by pan ocenił ten okres?

Udało się nam rozpocząć realizację wielu ciekawych i ważnych inicjatyw. Mniej więcej w połowie roku będą one bardzo widoczne. Jeszcze przed wakacjami skończymy prace nad projektem zmian w ustawie o doradztwie podatkowym. Nowa ustawa będzie kolejnym krokiem do wzmocnienia i podkreślenia roli doradców podatkowych, ale także do rozszerzenia i wzmocnienia ich kompetencji. Na tym bardzo nam zależy. Pracujemy także nad szerszym angażowaniem doradców w sprawach karnych skarbowych i nad tym, by mogli przeprowadzać audyty podatkowe.

Na czym te audyty miałyby polegać?

Na weryfikacji rozliczeń podatkowych. Dzięki temu, podatnik miałby pewność, że jego rozliczenia są prawidłowe. Z takiej gwarancji korzystałyby również organy podatkowe. Wiedząc o tym, że rozliczenia podatkowe danej osoby czy firmy były przedmiotem profesjonalnego audytu, nie musiałyby go już kontrolować aż tak bardzo skrupulatnie. Warto w tym miejscu podkreślić, że rolą doradcy nie jest zmniejszanie ani zwiększanie podatku. Jego zadaniem jest to, żeby podatnik zapłacił prawidłową kwotę podatku.
Prof. Modzelewski: Nie każda wadliwa faktura jest fikcyjna >>


Swego czasu głośno było o pomyśle, by takim podatnikom dawać jakieś specjalne przywileje w postaci chociażby niższych odsetek od zaległości. Czy ten pomysł brany jest jeszcze pod uwagę?

Tak, pracujemy nad tym. Zmiany w tym zakresie dotkną nie tyle przepisów ustawy o doradztwie podatkowych, ale przede wszystkim ordynacji podatkowej i regulacji prawa materialnego. Wiąże się to z naszą propozycją wykonywania audytów podatkowych. Wydaje się, że doradcy podatkowi są grupą zawodową najlepiej przygotowaną do tego zadania. Na jesień dodatkowo planujemy ogłoszenie Karty Praw Podatnika. Jesteśmy jednym z niewielu państw OECD, w których takiego dokumentu nie ma.

Jaką rolę ma pełnić ta karta?

Jej rolą będzie przede wszystkim przypomnienie wszystkim uczestnikom procesu, jakie są i obowiązki stron. O tym niestety wiele podmiotów zapomina. O prawach podatnika nie pamiętają organy podatkowe, ale także sądy administracyjne. Musimy przypomnieć o pewnej zasadzie. Podatnik jest kontrolowany przez organy podatkowe. One natomiast podlegają kontroli sprawowanej przez sądy administracyjne. Będziemy apelować do sądów, by o tym pamiętały i wreszcie zaczęły stosować chociażby zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników.

A co z tajemnicą zawodową doradców? Będziecie donosić na klientów?

Sprawa jest bardzo prosta. Wymogi dyrektywy dotyczącej konieczności raportowania do organów podatkowych informacji o zawieranych transakcjach dotyczy – po pierwsze – tylko transakcji transgranicznych, po drugie – transakcji, które mogą prowadzić do agresywnej optymalizacji. W dyrektywie nie chodzi też wprost o doradców podatkowych, ale o wszystkie podmioty pośredniczące lub doradzające, a nie tylko o zawody zaufania publicznego. Tajemnica doradców nie zostanie w żaden sposób uchylona ani ograniczona. Dyrektywa wprost określa, iż nie uchyla ona prawnie chronionej tajemnicy.

Ciołek: Polska wprowadziła zbyt rygorystyczne przepisy podatkowe >>

Kto fizycznie będzie przekazywał informacje o transakcjach? Doradczy czy klienci?
 
Klienci. Oczywiście, klienci. Doradca podatkowy powinien informować klienta o potencjalnych ryzykach związanych z daną transakcją, ale ostateczną decyzję o raportowaniu lub nieraportowaniu powinien podjąć podatnik. Doradztwo to zawód zaufania publicznego a zaufanie jest albo pełne, albo nie ma w ogóle. Nie da się ufać komuś w połowie. Przy raportowaniu pojawia się jednak problem kwalifikacji transakcji, które są agresywną optymalizacją. Nie da się jednak precyzyjnie wskazać, kiedy optymalizacja jest agresywna a kiedy jest dopuszczalna i jest tylko planowaniem podatkowym. W moim odczuciu, działania organów podatkowych są zbyt agresywne. Idą za daleko.

Minister Finansów wydał jednak kilka ostrzeżeń, w których wskazał, jakie działania mogą być uznane za agresywną optymalizację.

To prawda, jednak te ostrzeżenia są niejako wyrwane z kontekstu. Wskazują pewne schematy, które będą uważane za optymalizację. Brakuje też informacji i precyzyjnych wskazań, które działania nie będą traktowane jako optymalizacja. W rezultacie trudno nawet jednoznacznie powiedzieć, czy przekazanie firmy w darowiźnie dziecku nie będzie w którymś uznane za chęć ucieczki przed opodatkowaniem.

Wróćmy jeszcze na moment do projektu zmian w ustawie o doradztwie podatkowym. Proponujecie państwo jakieś modyfikacje dostępu do zawodu lub w egzaminie?


Tak. Zakres egzaminu powinien być rozszerzony, zwłaszcza że proponujemy przecież zwiększenie kompetencji. Chcemy zmienić też formę egzaminu z odtwórczego na bardziej twórczy. Bardziej będzie chodziło o umiejętność interpretowania przepisów i ich rozumienie, niż recytowanie ustawy z pamięci. Dodatkowo zaproponujemy także, żeby pytania z części ustnej egzaminu nie były wcześniej publikowane. Jeśli pytania są znane, każdy przecież może nauczyć się odpowiedzi na pamięć. To nie o to chodzi.

Zasady odbywania praktyki zawodowej też się zmienią?

Tak, w tym zakresie również chcemy zaproponować zmiany. Chcemy, by praktyki trwały minimum rok i przygotowywały do wykonywania zawodu jeszcze bardziej praktycznie. Sześciomiesięczny okres praktyki jest zdecydowanie za krótki.

Na koniec zapytam jeszcze o współpracę samorządu doradców podatkowych z Najwyższą Izbą Kontroli. Na czym ma ona polegać?

Podpisujemy właśnie porozumienie z NIK. Jej rolą jest sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem prawa przez organy państwa, także organy podatkowe. Do tej pory nie było systemowej kontroli w tym zakresie. Samorząd doradców będzie wspierał merytorycznie izbę w tych zadaniach. Z drugiej strony chcemy zgłaszać postulaty zmian przepisów. Przede wszystkim w celu wyjaśnienia wątpliwości co do wykładni, ale także ułatwiających codzienne życie podatników.

Rozmawiał Krzysztof Koślicki
 

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania Mariusz Golecki Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania >>

09.04.18
Skomentowano 3 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • daimos daimos IP: 91.216.* 26-04-2018
  Myślę ze zmiana formuły egzaminów ma drugie dno. Pan profesor czuje pewnie oddech konkurencji na karku i próbuje, pod płaszczykiem troski o poziom wiedzy kandydatów i "troski" o ich klientów, ograniczyć nabór do zawodu, a co za tym idzie przyszła konkurencję.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • żart czy IP: 80.50.* 23-04-2018
  przecież to jest jakaś kpina!
  w takim razie niech każdy kto już posiada uprawnienia, przejdzie ten egzamin koniecznie!
  Skoro ktoś został doradcą to chyba posiada na tyle wiedzę by sobie z nim poradzić?!
  chory żart, ukrywać pytania i może zdawalność taka sama - od 70% i pula pytań w tym samym schemacie ale nowe pytania, co? przecież trafić na jakieś losowe pytania odn. podatku od wydobycia kopalin to jakaś kpina, brakuje pieniędzy z egzaminów poprawkowych?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • żart IP: 80.50.* 23-04-2018
  przecież to jest jakaś kpina!
  w takim razie niech każdy kto już posiada uprawnienia, przejdzie ten egzamin koniecznie!
  Skoro ktoś został doradcą to chyba posiada na tyle wiedzę by sobie z nim poradzić?!
  chory żart, ukrywać pytania i może zdawalność taka sama - od 70% i pula pytań w tym samym schemacie ale nowe pytania, co? przecież trafić na jakieś losowe pytania odn. podatku od wydobycia kopalin to jakaś kpina, brakuje pieniędzy z egzaminów poprawkowych?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE