Pierwszy obowiązek przekazania informacji o uzgodnieniach transgranicznych będzie dotyczyć uzgodnień wprowadzanych od 25 czerwca 2018 r. Wynika to z opublikowanej kilka dni temu dyrektywy Rady (UE) dot. automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania. Przewiduje ona obowiązek raportowania uzgodnień transgranicznych.

Polska będzie musiała zaimplementować przepisy dyrektywy przed końcem 2019 r.

Resort finansów wyjaśnia, że obowiązkiem raportowania objęte zostaną schematy o charakterze transgranicznym, które posiadają cechę wskazującą na potencjalne zagrożenie unikania opodatkowania (schematy optymalizacyjne i podatkowe). Jest to zdefiniowane w przepisach dyrektywy.

Zdaniem MF w praktyce obowiązek przekazywania informacji o uzgodnieniach transgranicznych spoczywał będzie przede wszystkim na pośrednikach takich jak: doradcy podatkowi, adwokaci, radcy prawni, pracownicy instytucji finansowych, którzy opracowują, wprowadzają do obrotu, organizują, udostępniają lub udzielają wsparcia we wdrożeniu tych uzgodnień. W określonych przypadkach obowiązek przekazywania informacji będzie dotyczyć podatników korzystających ze schematów.

Ministerstwo Finansów prowadzi aktualnie prace nad wprowadzeniem przepisów dyrektywy do polskiego porządku prawnego.

Prawo do odliczenia VAT w świetle, Beata Rogowska-RajdaPrawo do odliczenia VAT w świetle orzecznictwa TSUE >>