Strona główna » Doradca Podatkowy » Z życia korporacji » Fiskus lepiej potraktuje podatnika, który ma doradcę podatkowego

Fiskus lepiej potraktuje podatnika, który ma doradcę podatkowego

04.12.17

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad wprowadzeniem zasady, zgodnie z którą podatnik, którego sprawy są prowadzone przez doradców podatkowych, będzie mógł liczyć na preferencyjne traktowanie przez organy podatkowe – wynika z informacji uzyskanych przez lex.pl.

articleImage: Fiskus lepiej potraktuje podatnika, który ma doradcę podatkowego Własne

Prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych w rozmowie z lex.pl potwierdziła te informacje. Zmiany mają dotyczyć tzw. rzetelnych podatników. Resort finansów we współpracy z samorządem doradców podatkowych prowadzi prace nad wprowadzeniem zasady lepszego traktowania przez fiskusa podatników, którzy mają swoich doradców podatkowych.
Jako postulowany przykład przewodnicząca KRDP podaje możliwość skrócenia (do 30 dni) okresu zwrotu nadpłaty podatku oraz prawo do wpłacania odsetek należnych z tytułu złożonej korekty w niższej wysokości.

Paweł Jakubowski z firmy księgowej Soltax zwraca jednak uwagę, że preferencyjne traktowanie podatników tylko dlatego, że są obsługiwani przez doradców podatkowych jest przejawem silnego lobbingu doradców. Może być też przejawem nierównego traktowania podmiotów przez organy podatkowego. Krzysztof Jakubowski podkreśla dodatkowo, że bycie doradcą podatkowym – w wielu przypadkach - nie świadczy o posiadaniu wystarczające wiedzy o rozliczeniach rachunkowych i podatkowych firm. Prowadzenie spraw finansowych podatników wymaga również wiedzy księgowej, której doradcom nierzadko brakuje. Trudno zatem traktować podatnika za rzetelnego, tylko dlatego, że jego rozliczenie podatku jest dobre, ale sprawozdanie finansowe zawiera błędy.

Ministerstwo Finansów w rozmowie telefonicznej z lex.pl potwierdza, że takie prace są prowadzone. Trudno jednak przewidzieć, kiedy miałyby wejść w życie. Sprawę będziemy monitorować.

Czytaj również >>
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE