Pozytywnym relacjom i zwiększeniu zaufania sprzyja stałe utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcami. W ostatnim czasie wiele osób nie rozstaje się ze swoimi telefonami – nawet podczas zawodowych spotkań. Nie dzielmy swojej uwagi spoglądając co chwilę na ekran smartfona – skupienie się na rozmowie z klientem nie tylko podniesie efektywność spotkania, ale będzie także świadczyć o dobrych manierach.

Aby wywrzeć dobre wrażenie podczas pierwszego kontaktu z klientem warto dowiedzieć się jak najwięcej o jego firmie – dobre przygotowanie z pewnością zostanie dostrzeżone i docenione. Znalezienie wspólnych tematów lub zainteresowań pozazawodowych (np. studia na tej samej uczelni lub to samo hobby), z pewnością pomoże stworzyć miłą atmosferę, a ta z kolei będzie dobrym gruntem do prowadzenia biznesu.

Starajmy się szanować czas naszych rozmówców – ustalmy jak długo może potrwać nasza prezentacja, ile czasu możemy poświęcić na uzgodnienia.

W trakcie spotkania, które być może rozpocznie współpracę z klientem, niezwykle ważne jest by pozostać autentycznym. Zdarza się, że starając się wypaść jak najlepiej przybieramy postawę wszechwiedzącego eksperta. Nawet jeśli nie znamy odpowiedzi na jakieś pytanie, lub nie czujemy się w jakimś obszarze pewni, lepiej poprosić o dodatkowy czas na udzielenie odpowiedzi niż improwizować.

Choć efekt pierwszego wrażenia, który pozostaje po spotkaniu bardzo trudno jest zatrzeć, to mamy szansę złagodzić ewentualne niedociągnięcia lub wzmocnić dobry efekt. Zaraz po spotkaniu warto wysłać do klienta podziękowania wraz z informacjami i materiałami, które zostały przedstawione.

Nie lekceważmy efektu pierwszego wrażenia – mając świadomość jak bardzo wpływa ono na dalsze relacje warto zadbać o to, by stało się jednym z czynników decydującym o udanym początku współpracy z nowym klientem.