Strona główna » Wiedza » Aktualności » Duże zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego

Duże zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego

11.01.18

Egzamin pisemny pozytywnie kończy się dla ok. 70 proc. zdających. Część ustną zdaje natomiast ok. 30 proc. kandydatów – wynika z danych przekazanych lex.pl przez Ministerstwo Finansów.

articleImage: Duże zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego www.mf.gov.pl

W pierwszej kolejności kandydat na doradcę podatkowego zdaje egzamin pisemny. Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego jest natomiast ustny. Warto zauważyć, że od momentu przystąpienia do egzaminu pisemnego i uzyskania pozytywnej oceny, kandydat ma rok na przystąpienie do egzaminu ustnego. Co istotne, rok egzaminacyjny dla kandydata nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Deregulacja nie zmieniła rynku

Resort finansów poinformował, że po jednorocznym wzroście liczby osób zainteresowanych zdawaniem egzaminu w 2015 r., związanym z częściową deregulacją zawodu doradcy, w późniejszych latach nie zaobserwowano zauważalnych zmian w poziomie zainteresowania przystąpieniem do egzaminu. Poniżej przedstawiamy dane liczbowe w tym zakresie.


Zainteresowanie egzaminem
Resort tłumaczy, że mimo widocznych różnic liczbowych w poszczególnych latach wskazujących na spadek w 2014 r. oraz wzrost w 2015 r., po czym znowu niewielki spadek, nie można uznać, aby zainteresowanie egzaminem malało lub znacząco rosło. W 2014 roku powołana została Komisja Egzaminacyjna kolejnej kadencji (listopad), stąd też większe nasilenie zdających w 2015 r. Z kolei w 2017 r., znaczące nowelizacje aktów prawnych, których znajomość wymagana jest na egzaminie, oraz reforma administracji skarbowej (utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej) spowodowały konieczność zmiany wykazu pytań egzaminacyjnych – stąd też w roku tym przeprowadzono tylko jedną turę egzaminów pisemnych we wrześniu. Warto zaznaczyć, że sesja egzaminacyjna obejmuje kilka dni egzaminów pisemnych. Na luty 2018 r. zaplanowane jest osiem terminów egzaminów.

Do egzaminu pisemnego przystąpiło:
– w 2015 roku – 1138 osób,
– w 2016 roku – 898 osób,
– w 2017 roku – 844 osoby.

Do egzaminu ustnego przystąpiły natomiast:
– w 2015 roku – 704 osoby,
– w 2016 roku – 837 osób,
– w 2017 roku – 526 osób.

Zdawalność egzaminów

Ministerstwo Finansów nie prowadzi obliczeń dotyczących liczby osób, które zdały egzamin na doradcę podatkowego za pierwszym razem. Wskaźniki zdawalności egzaminów pokazują natomiast poniższe tabele.


Vademecum Doradcy Podatkowego jest publikacją elektroniczną w przyjazny sposób prezentującą informacje z dziedziny prawa podatkowego, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.>>

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Anna Kowalska IP: 78.11.* 11-01-2018
    Te dane sa mylace, albowiem jezeli idzie o egzamin ustny to dane pokazuja ile osob zdalo, ale nie jest to informacja ile osob zdaje ustny za 1 podejsciem. Z ww powodu realna zdalnosc egzaminu jest duzo nizsza niz wynika z artykulu i oscyluje w granicach 10-15 %. Tyle procent kandydatow zdaje za 1 podejsciem. W praktyce to wyglada tak ze jednego dnia na 10-12 zdajacych ustny zdaje ok 2 osoby.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE