Naszym celem jest wzmocnieniem instytucji kontrolującej administrację rządową, w tym zwłaszcza organy skarbowe – stwierdził prof. dr hab. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Podkreślił, że priorytetem Krajowej Rady Doradców Podatkowych są działania mające na celu ochronę praw podatników, m.in. w kontaktach z organami skarbowymi.


Powszechnie wiadomo jak bardzo uciążliwe w prowadzeniu biznesu są wszelkiego rodzaju kontrole. Dlatego chcemy pomóc Najwyższej Izbie Kontroli w kontrolowaniu administracji skarbowej właśnie w zakresie przestrzegania przez urzędników praw podatników podczas  kontroli podatkowych – podkreślił  prof. dr hab. Adam Mariański.

Budowanie wizerunku obrońcy praw podatnika jest długoterminową strategią Krajowej Izby Doradców Podatkowych, która opiera się na współpracy z wieloma instytucjami, a także inicjowaniu kolejnych działań zapewniających wzmożoną ochronę praw podatników. Kolejne działania w tym zakresie są już w przygotowaniu.

Podkreślenia wymaga fakt, że Najwyższa Izba Kontroli nie kontroluje podatników, a tym samym Krajowa Izba Doradców Podatkowych w takich  kontrolach nie będzie uczestniczyć.

Jednym w ważniejszych aspektów współpracy będzie współdziałanie przy podejmowaniu i realizacji inicjatyw mających na celu podnoszenie poziomu kwalifikacji kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli i doradców podatkowych. Doradcy podatkowi  chcą uczestniczyć w panelach eksperckich dotyczących planowanych kontroli NIK, mieć możliwość wskazywania nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu podatkowego w oparciu o doświadczenie środowiska doradców podatkowych.

Współpraca z NIK będzie polegała także m.in. na organizacji konferencji, szkoleń, podejmowaniu różnych wspólnych inicjatyw na forum krajowym, wymianie informacji dotyczących bieżącej działalności.

Duże znaczenie będzie miało również współdziałanie na rzecz tworzenia dobrego prawa podatkowego i przestrzegania jego postanowień oraz podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz ułatwienia doradcom podatkowym wykonywania ich czynności zawodowych dla klientów (w tym planowania podatkowego) i przeciwdziałanie ewentualnym nieprawidłowościom w ich realizacji.

Samorząd doradców podatkowych przede wszystkim liczy na współpracę z Najwyższą Izbą Kontroli w obszarach dotyczących podatków, procedur postępowania podatkowego, funkcjonowania administracji celno-skarbowej oraz efektywności finansów publicznych.

Doradcy podatkowi mają nadzieję na wspólne cykliczne działania mające na celu wzmocnienie poszanowania interesów podatników, co służy także zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa. Z kolei hasło przewodnie Najwyższej Izby Kontroli brzmi: „Pomagamy w naprawianiu państwa”. Wsparcie otrzymane od KIDP może okazać się skuteczne i niezbędne w tej naprawie.

Przeczytaj również:
- Doradcy podatkowi będą współpracować z NIK >>
- Prof. Mariański: Doradcy nie będą donosić na swoich klientów >>