Dokument powstał w oparciu o analizę praw i obowiązków podatników obowiązujących w 41 krajach. Projekt był konsultowany z wieloma organizacjami, m.in. Komisją Europejską i OECD. Raport końcowy uwzględnia także informacje otrzymane w wyniku szeroko zakrojonych konsultacji z administracją podatkową, środowiskami akademickimi i innymi podmiotami z państw biorących udział w tym przedsięwzięciu.

Głównym celem Karty jest wspieranie wzajemnego zaufania, szacunku i odpowiedzialności podatników, doradców podatkowych, organów podatkowych i państwa. Ma poprawić jakość i efektywność stosowania prawa podatkowego i przyczynić się do równego traktowania podatników -bez żadnych uprzedzeń i preferencji.

Karta ma być wzorem do stosowania w poszczególnych państwach, stanowiąc uniwersalny model dobrych praktyce w zakresie kreowania i stosowania prawa podatkowego oraz relacji pomiędzy podatnikami i administracją państwową.

Dokument zawiera fundamentalne zasady nazwane nieformalnie „Dziesięcioma przykazaniami”, które określają podstawowe prawa i obowiązki podatników.

Ostateczny model Karty został zaprezentowany po raz pierwszy na Forum Confédération Fiscale Européenne w Brukseli, które odbyło się w kwietniu br.

Tekst Karty Podatnika jest dostępny na stronie internetowej http://www.taxpayercharter.com/.