Strona główna » Wiedza » Aktualności » Zwrot VAT po terminie z oprocentowaniem

Zwrot VAT po terminie z oprocentowaniem

10.03.11
articleImage: Zwrot VAT po terminie z oprocentowaniem fot. Thinkstock

Organ podatkowy poniesie konsekwencje nieterminowego zwrotu VAT. Jeśli podatek jest zwracany po terminie, podatnik otrzyma odsetki.

Podmioty zagraniczne, podobnie jak polskie, powinny otrzymać odsetki w przypadku, gdy otrzymają zwrot VAT po terminie. W ostatnim czasie korzystne wyroki WSA w Warszawie dotyczące odsetek od nieterminowego zwrotu VAT zapadły 4 marca (sygn. akt III SA/Wa 1952/10) oraz 19 stycznia 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 894/10). Oba wyroki są nieprawomocne, jednak linię orzeczniczą warszawskiego sądu potwierdził również NSA (wyrok z 12 stycznia 2011 r., sygn. akt I FSK 176/10, prawomocny).

Sądy podkreślają, że w art. 87 ust. 7 ustawy o VAT (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przyjęto rozwiązanie, że w razie niedotrzymania terminów zwrotu podatku różnicę podatku niezwróconą przez urząd skarbowy traktuje się jako nadpłatę podlegającą oprocentowaniu w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej. Dotyczy to zarówno podmiotów polskich, jak i zagranicznych.

Wyroki te dotyczą stanów faktycznych sprzed nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2010 r. Dla podatników, którzy mają siedzibę w innym kraju UE, oznacza to, że mogą domagać się odsetek, nawet jeśli wystąpili o zwrot odsetek sprzed 2010 r. Obecnie sytuacja podmiotów z UE i polskich jest jednakowa.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 10 marca 2011 r.

Lex/Podatki 10.03.11
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 4 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • internauta IP: *.*.* 17-02-2010
  Budzi zdziwienie, iż w rozwiniętych demokracjach jak Finlandia, Szwecja mogą wystepować doradcy, a w Polsce \"eksperci\" uznają to rzekomo za niekonstytucyjne. Dalsze blokowanie to stagnacja, obawa przez nowoczesnością i konkurencją.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Rafał Gąsowski IP: *.*.* 17-02-2010
  Jestem aplikantem. Aplikacja to fikcja, patron podpisuje mi fikcyjne pobyty w kancelarii a na wykładach te same wykłady co na studiach. Aplikacja to marnotrawstwo czasu i pieniędzy, które muszą wyłozyć aplikanci, zeby NRA miała jakieś zajęcie.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Krzysztof Nowak IP: *.*.* 17-02-2010
  Ciekawe że w krajach Unii Europejskiej funkcjonują podobne rozwiązania jak proponuje rząd i komisje sejmowe, a nasze oświecone \"elyty\" prawnicze wciąż plotą bzdury jak to oni troszczą się o standardy wykonywania zawodu.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Jan Kowalski IP: *.*.* 16-02-2010
  NRA panicznie boi się otwarcia zawodów prawniczych. Nie kiruje się dobrem wspólnym i gwarancją zapewnienia obywatelom ochrony prawnej ale własnym partykularnym, egoistycznym interesem.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE