Pytanie

Stowarzyszenie wpisane do KRS organizuje zawody sportowe i korzysta ze zwolnienia z VAT ze względu na przedmiot działalności. Stowarzyszenie zawarło umowę z inną firmą na wykorzystywanie wyników tych zawodów do urządzania zakładów wzajemnych w formie totalizatorów na zasadach określonych w zezwoleniu MF. Organizator zakładów z tytułu miesięcznych wpłat "graczy" wypłaci stowarzyszeniu 1% tych miesięcznych wpłat z tytułu zakładów na podstawie przedłożonej przez stowarzyszenie faktury. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczone będą na cele statutowe stowarzyszenia.

Czy stowarzyszenie może wystawić fakturę bez VAT w ramach posiadanego zwolnienia od podatku VAT? Czy posiadanie zwolnienia przedmiotowego w VAT daje prawo do równoczesnego zastosowania zwolnienia podmiotowego z VAT?

Odpowiedź
Możliwe jest wystawienie faktury bez VAT jedynie w ramach zwolnienia podmiotowego – o ile takie zwolnienie stowarzyszeniu przysługuje. Korzystanie ze zwolnienia przedmiotowego od VAT nie wyłącza korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Uzasadnienie

Stowarzyszenie korzysta niewątpliwie ze zwolnienia przedmiotowego od VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r. poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.t.u. Jest to zwolnienie od VAT m.in. usług ściśle związanych ze sportem. Do usług jednak ściśle związanych ze sportem nie można zaliczyć usług polegających na udostępnianiu wyników zawodów sportowych w celu urządzania zakładów wzajemnych w formie totalizatorów. Dla tego rodzaju usług ustawodawca nie przewidział zwolnienia podatkowego w VAT. Usługi takie, zatem co do zasady powinny być opodatkowane VAT wg podstawowej stawki tego podatku.

Wyjątkiem będzie tu jednak przypadek, w którym stowarzyszeniu będzie przysługiwało prawo do zwolnienia podmiotowego od VAT. Korzystania ze zwolnienia podmiotowego nie wyłącza fakt korzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Mało tego, do limitu sprzedaży zwolnionej podmiotowo od VAT co do zasady nie wlicza się sprzedaży zwolnionej od VAT przedmiotowo (art. 113 ust. 2 pkt 2 u.p.t.u.).

Reasumując, stowarzyszenie będzie uprawnione do wystawienia faktury dokumentującej usługi związane z udostępnianiem wyników zawodów sportowych, bez podatku VAT, jedynie w przypadku, w którym będzie mu przysługiwało prawo do zwolnienia podmiotowego od VAT. W przypadku, gdy takie prawo nie będzie przysługiwało stowarzyszenie powinno wystawić fakturę z podatkiem VAT.