Nowelizacja nakłada na podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu całkowicie skażonego obowiązek: rejestracji jako podatnik podatku akcyzowego, dokonania zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu celnego. Zmiana pozwoli na efektywniejsze monitorowanie nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu etylowego całkowicie skażonego.

Ustawa likwiduje także wątpliwości interpretacyjne związane z obligatoryjnym zwolnieniem od akcyzy alkoholu etylowego całkowicie skażonego. Doprecyzowane zostało, iż przy produkcji krajowej i przy imporcie zwolnieniu od akcyzy podlegać będzie alkohol etylowy skażony zgodnie z procedurą skażania dopuszczoną we wszystkich państwach członkowskich UE lub dodatkowymi procedurami skażania dopuszczonymi przez Polskę.

Natomiast przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym zwolnieniu od akcyzy podlegać będzie alkohol etylowy całkowicie skażony zgodnie z procedurą skażania dopuszczoną we wszystkich państwach członkowskich UE lub dodatkowymi procedurami skażania dopuszczonymi przez państwo członkowskie UE, w którym skażenie następuje.

Ustawa została przekazana do Senatu 10 marca br. Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wniosła o przyjęcie jej bez poprawek. W trakcie posiedzenia, złożono wniosek, w którym zaproponowano pewnego rodzaju obostrzenie regulacji polegające na ewidencjonowaniu sprzedaży do klientów, którzy zechcą nabyć ten alkohol w ilościach większych jednostkowo niż 20 l i o mocy powyżej 50 proc. wynikającej z objętości. Zdaniem wiceministra finansów Wiesława Janczyka taka regulacja jest uzasadniona, ustawa została zatem ponownie skierowana do rozpatrzenia w komisji.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów