Pytanie

Czy spółka, która zawiesiła działalność w IV kwartale 2016 r. mimo to jest zmuszona składać JPK od 1 stycznia 2017 r.?

Dodam, że od stycznia nie prowadzi żadnej działalności.

Odpowiedź

Jeżeli w świetle przepisów przejściowych spółka jest od 1 stycznia 2017 r. obowiązana do wypełniania obowiązków w zakresie JPK, obowiązki te będą na niej ciążyły mimo zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej i nieprowadzenia żadnej działalności.

Uzasadnienie

1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), tj. przepisy określające obowiązek przekazywania w formacie JPK całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych (zob. art. 193a ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa – dalej o.p.), oraz obowiązek przekazywania w formacie JPK danych o ewidencji VAT (zob. art. 82 § 1b o.p.). Obowiązkami tymi – z dniem 1 lipca 2016 r., z dniem 1 stycznia 2017 r., z dniem 1 stycznia 2018 r. oraz z dniem 1 lipca 2018 r. – obejmowane są kolejne grupy podmiotów.

Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że z przepisów nie wynika, aby zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wyłączało obowiązki w zakresie JPK. Z przepisów nie wynika również, aby obowiązek przekazywania w formacie JPK danych o ewidencji VAT wyłączał brak zapisów w tej ewidencji w danym miesiącu (np. ze względu na fakt, że podatnik nie prowadzi działalności i w związku z tym nie dokonuje żadnej sprzedaży ani zakupów), a więc pliki JPK_VAT należy przekazywać również w przypadku wartości zerowych. Oznacza to, że jeżeli w świetle przepisów przejściowych spółka jest od 1 stycznia 2017 r. obowiązana do wypełniania obowiązków w zakresie JPK, obowiązki te ciążą na niej mimo zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej i nieprowadzenia żadnej działalności.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów