Strona główna » Wiedza » Aktualności » Zaświadczenia ze skarbówki niewiele dadzą firmom

Zaświadczenia ze skarbówki niewiele dadzą firmom

13.11.17

Przedsiębiorca za 17 zł pozna sekrety rozliczeń z fiskusem, ale tylko u swoich aktualnych kontrahentów. Nie dowie się też, czy urzędnicy je zakwestionowali. Zmiany w ordydancji podatkowej będą mniejsze niż zapowiadano.

articleImage: Zaświadczenia ze skarbówki niewiele dadzą firmom fot. Thinkstock

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, chodzi o rządową nowelizację ordynacji podatkowej (druk 1836), nad którą trwają już prace w Senacie. Ma ona wejść w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw (najprawdopodobniej od 1 stycznia 2018 r.).

Pierwotnie nowelizacja zakładała, że przedsiębiorcy (w praktyce ich banki) będą codziennie przesyłać swoje firmowe wyciągi w postaci jednolitego pliku kontrolnego. Przepisy zobowiązywały też urzędy skarbowe do informowania przedsiębiorców o tym, że ich kontrahent (obecny lub potencjalny) nie przesłał deklaracji, nie podał w niej wymaganych danych bądź nie zapłacił daniny. Wystarczyło w tym celu złożyć wniosek i za 17 zł uzyskać stosowne zaświadczenie.

Jak pisze gazeta, cel był jasny – chronić firmy przed podjęciem bądź kontynuowaniem współpracy z oszustami. Z pierwszego pomysłu rząd wycofał się w ogóle, a drugi znacząco zmodyfikował na niekorzyść zainteresowanych firm.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Mariusz Szulc

13.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE