Strona główna » Wiedza » Aktualności » Za duża wpłata na rachunek VAT nie do odzyskania

Za duża wpłata na rachunek VAT nie do odzyskania

03.07.18

Przepisy o split paymencie obowiązują od 1 lipca. Problemy z ich stosowaniem już zaczynają się pojawiać. Pomyłkowej wpłaty zbyt wysokiej kwoty nie da się odzyskać. Potwierdza to Ministerstwo Finansów.

articleImage: Za duża wpłata na rachunek VAT nie do odzyskania fot. Thinkstock

Resort finansów odpowiedział na pytanie, co zrobić w przypadku wpłacenia na rachunek VAT pomyłkowej kwoty, np. wyższej niż należny podatek i jak nabywca może odzyskać te środki?

Kłopotliwa podzielona płatność

Zdaniem MF w przypadku pomyłkowej wpłaty zbyt wysokiej kwoty na rachunek VAT (np. podatek na fakturze wynosi 800 zł, a wpłacono 1000 zł), nie ma możliwości zwrotu 200 zł z rachunku VAT. Kontrahenci mogą uzgodnić, że podatnik zwróci nabywcy 200 zł ze swojego rachunku rozliczeniowego. Co innego, jeśli wpłacona kwota wynika z faktury, a następnie do tej faktury będzie wystawiona korekta – wówczas można dokonać zwrotu tej kwoty z rachunku VAT.

Dziwne stanowisko Ministerstwa Finansów

Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, menadżer w Grant Thornton Frąckowiak, zwraca uwagę, że mechanizm podzielonej płatności obowiązuje dopiero od kilku dni. Podkreśla, że zarówno dla podatników jak i dla banków to zupełna nowość. Z pewnością będą pojawiały się błędy i pomyłki, chociażby takie jak omyłkowe wpłaty, których wynikiem będzie uznanie konta VAT zbyt wysokimi kwotami. Zgodnie z wyjaśnieniami MF, w przypadku takiej omyłkowej wpłaty nie ma możliwości zwrotu z rachunku VAT. Podatnik, który otrzyma taką płatność będzie miał zatem organiczne możliwości dysponowania takimi środkami. Zdaniem Łagowskiego nieprzejednane stanowisko MF trochę dziwi. Ekspert tłumaczy, że - jak wynika z art. 62b ust. 2 pkt 5 znowelizowanego prawa bankowego - rachunek VAT może być obciążony również w celu zwrotu przy użyciu komunikatu przelewu nienależnie otrzymanej płatności na rachunek VAT posiadacza rachunku, od którego otrzymano tę płatność przy użyciu komunikatu przelewu.

Wyższa wpłata źródłem problemu

Również zdaniem Bartosza Mazura, menadżera w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe, stanowisko MF jest zaskakujące. Ekspert tłumaczy, że z art. 108a ust. 6 ustawy o VAT wynika, że podatnik, który otrzymał płatność, a nie dokonał dostawy towarów lub nie świadczył usługi, może zwrócić otrzymane środki na rachunek VAT podmiotu, od którego otrzymał środki (by uniknąć solidarnej odpowiedzialności za podatek niezapłacony przez dostawcę). Trudno zatem zrozumieć, dlaczego takiego prawa nie miałby mieć podatnik, który otrzymał zawyżoną płatność.
- W każdym razie nie wydaje się, aby dokonanie takiego zwrotu miało wiązać się ryzykiem podatkowym. Ani bowiem ustawa o VAT, ani kodeks karny skarbowy nie przewidują sankcji za nadużycie systemu podzielonej płatności – podsumowuje Mazur.

Split payment - podzielona płatność. Pytania, Adam Bartosiewicz Split payment - podzielona płatność. Pytania i odpowiedzi >>

 

X

VAT


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu VAT? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>
 
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Sejm pracuje nad zmianami w akcyzie

    Obrazek do artykułu: Sejm pracuje nad zmianami w akcyzie

    Gaz do silników spalinowych z zerową akcyzą – takie są założenia projektu nowelizacji przepisów o podatku akcyzowym. Na środowych posiedzeniu Sejmu odbyło drugie czytanie rządowego projektu ustawy. Więcej

  • NSA: Nie każde szkolenie jest źródłem przychodu w PIT

    Obrazek do artykułu: NSA: Nie każde szkolenie jest źródłem przychodu w PIT

    Skoro udział w szkoleniu jest możliwy wyłącznie po opłaceniu składek członkowskich, to nie można przyjąć, że zachodzi nieodpłatność świadczenia. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Więcej

  • Prof. Etel: Tryb przyznawania ulg w podatkach trzeba zmienić

    Obrazek do artykułu: Prof. Etel: Tryb przyznawania ulg w podatkach trzeba zmienić

    Może tak być – i w praktyce to się zdarza – że wójt jako beneficjent wpływów z podatku wyrazi zgodę na umorzenie zaległości, a naczelnik urzędu skarbowego jej nie udzieli. Ta dziwna procedura współdecydowania o podatkach lokalnych przez organy... Więcej

  • Będą nowe zasady rozliczania PIT

    Obrazek do artykułu: Będą nowe zasady rozliczania PIT

    Opublikowany we wtorek projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że rozliczenie roczne PIT dla wszystkich podatników przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa. Od przyszłego roku, dzięki nowej usłudze Twój e-PIT,... Więcej

  • Korekta deklaracji po kontroli podatkowej niemożliwa?

    Obrazek do artykułu: Korekta deklaracji po kontroli podatkowej niemożliwa?

    Jeżeli kontrola podatkowa nastąpiła niezwłocznie po złożeniu deklaracji podatkowej lub też w krótkim czasie po niej, podatnik zostaje pozbawiony możliwości sprostowania swojej deklaracji VAT. Wykonanie prawa do odliczenia VAT przez podatnika staje... Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE