Strona główna » Wiedza » Aktualności » Wnioski o zwrot zagranicznego VAT firmy będą składać we własnym kraju

Wnioski o zwrot zagranicznego VAT firmy będą składać we własnym kraju

28.07.09
articleImage: Wnioski o zwrot zagranicznego VAT firmy będą składać we własnym kraju fot. Thinkstock
Od 1 stycznia 2010 r. przedsiębiorcy chcący odzyskać VAT od zagranicznych zakupów będą składać wniosek o jego zwrot w państwie siedziby, a nie, jak było do tej pory, w państwie, w którym został poniesiony wydatek.
Taką zmianę wprowadza dyrektywa Rady z 12 lutego 2008 r. nr 2008/9/WE określająca nowe zasady zwrotu VAT podatnikom z Unii Europejskiej, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim właściwym do zwrotu tego podatku. Dyrektywa ta będzie miała zastosowanie do wniosków o zwrot złożonych po 31 grudnia 2009 r. Przyjęte w niej rozwiązania mają na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców, gdyż państwa członkowskie w razie opóźnienia zwrotu będą zobowiązane do wypłaty odsetek. Natomiast dzięki wykorzystaniu elektronicznej formy wysyłania wniosku procedura zwrotu podatku zostanie znacznie uproszczona.
Rzeczpospolita, 23 lipca 2009 r.
Lex/Podatki 28.07.09
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 5 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • marcin IP: *.*.* 15-01-2010
  Czy ustawa o odpowiedzialności urzędników za niesprawiedliwe decyzje weszła w życie ???

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Kuzynek IP: *.*.* 28-12-2008
  Świetny pomysł. Uważam, że właśnie tak powinno być, zważywszy droga Pani z US, że wasze wspaniałe urzędy traktują człowieka z góry jak potencjalnego przestępcę. Gdyby przyszło Wam zarobić pieniądze tak jak innym ludziom to byście byli pierwszymi klientami pomocy spłecznej, dlatego tak trzęsiecie się o ciepłe posadki z pensją za moje podatki. Może jeśli będzie Pani pracować rok za darmo to drugim razem zastanowi się pięć razy zanim skrzywdzi człowieka lub wyda bezduszną, bzdurną decyzję. POPIERAM ale zamiast czerokrotności ośmioktoność!!!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Andrzej IP: *.*.* 18-08-2008
  Jestem ZA. Choćby dlatego że pojawi się szansa na zwiększenie kompetencji urzędników. Może skończy się wreszcie czas ludzi zasiedziałych i "niereformowalnych", których nie wypada zwolnić z uwagi na przeróżne okoliczności. Oby projekt trafił pod obrady jak najprędzej.
  P.S. Też jestem urzędnikiem państwowym i wiele czasu, w tym prywatnego, poświęcam na samodoskonalenie, tylko po to, żeby nie popełnić błędu i nie wyjść na osobę niekompetentną w oczach interesantów.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Irys IP: *.*.* 14-08-2008
  Marne pensje nie tłumaczą nierzadkiej niekompetencji lub złej woli urzędników, którzy do tej pory byli bezkarni. Poza tym petenci to nie tylko biznesmeni, ale także zwykli ludzie, którzy nie mogą się nawet obronić bo nie znają przepisów prawa i są skazani na dobre lub złe nastawienie urzędnika.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Elżbieta IP: *.*.* 18-07-2008
  Beznadziejny projekt przy marnych pensjach urzędników, gdzie po drugiej stronie są biznesmeni, których stać na sztab doradców, w każdym przypadku zakwestionują decyzję urzędnika i okaże się, że przy czterech takich będzie pracował rok za darmo, albo w obawie przed ukaraniem nie będzie podejmował decyzji.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE