Zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego całkowicie skażonego

W ustawie określono, jakie sposoby skażenia, powiązane z konkretnymi czynnościami, powodują zwolnienie od podatku. Przy produkcji na terytorium kraju, nabyciu wewnątrzwspólnotowym oraz imporcie zwolniony od akcyzy będzie alkohol etylowy całkowicie skażony środkiem skażającym dopuszczonym we wszystkich państwach członkowskich UE. Przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym zwolniony od akcyzy będzie alkohol etylowy całkowicie skażony dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie UE, w którym następuje skażenie. Z kolei przy produkcji na terytorium kraju oraz imporcie zwolniony od akcyzy będzie alkohol etylowy całkowicie skażony dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez Polskę.

Rejestracja podmiotu i zgłoszenie o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym

Przedsiębiorca, który nabywa wewnątrzwspólnotowo alkohol etylowy całkowicie skażony środkiem skażającym dopuszczonym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej lub dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie UE, w którym następuje skażenie, będzie składał do właściwego urzędu zgłoszenie rejestracyjne AKC – R i zgłoszenie o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym. Rejestracja musi nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji

Rejestr odbiorców całkowicie skażonego alkoholu etylowego

Zgodnie z nowelizacją podmiot, który sprzedaje na terytorium kraju, w opakowaniach jednostkowych o pojemności 20 litrów i większej, alkohol całkowicie skażony albo wyroby objęte podkategoriami PKWiU: 20.14.75, 20.20.14 i 20.59.43 zawierające alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50 proc. objętości, będzie prowadził rejestr podmiotów, które odbierają te wyroby. Jeśli przewóz tych wyrobów został objęty systemem monitorowania drogowego lub gdy sprzedaż potwierdzona jest fakturą, sprzedawca nie wpisuje odbiorcy do rejestru. Sprzedający przekazuje kopię rejestru właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 5. dnia następnego miesiąca po sprzedaży.

Ponadto zgodnie z nowelizacją, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu etylowego całkowicie skażonego nie ma obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego z tytułu tego nabycia.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów