Strona główna » Wiedza » Eksperci o podatkach » Warunkiem odliczenia VAT nie jest kratka w aucie, ale homologacja N1

Warunkiem odliczenia VAT nie jest kratka w aucie, ale homologacja N1

15.01.14

Żaden przepis podatkowy nie mówi o kratce w samochodzie, za to warunkiem pełnego odliczenia VAT jest to, by auto miało homologację N1 i ładowność co najmniej 500 kg - powiedział doradca podatkowy Tomasz Grunwald podczas IV Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG.

articleImage: Warunkiem odliczenia VAT nie jest kratka w aucie, ale homologacja N1 fot. Thinkstock

Ekspert podsumował zmiany, które weszły w życie od stycznia, w tym najbardziej emocjonującą wszystkich podatników - zmianę w zasadach odliczania VAT zawartego w cenie kupowanego lub leasingowanego samochodu.

Zobacz: Do końca lutego będzie można odliczyć cały VAT od zakupu samochodu >>>

Od 1 stycznia można odliczyć pełen VAT od zakupu auta "z kratką" >>>

Radził, by mimo że zmiana jest korzystna i przejściowa - Ministerstwo Finansów zakłada, że przepisy przejściowe będą obowiązywać tylko do marca - podatnicy zachowali rozsądek i skalkulowali koszty ewentualnego zakupu auta.

Przypomniał, że obecnie warunkiem pełnego odliczenia VAT od ceny kupowanego samochodu jest to, by auto miało homologację ciężarową i ładowność co najmniej 500 kg. Podkreślił, że nie chodzi o dawną homologację w rozumieniu polskich przepisów, które sprawiały, że pewien czas temu masowo zakładano kratki w samochodach osobowych. Chodzi o homologację unijną N1 - wyjaśnił.

Przyznał, że warunkiem jej nadania jest m.in. trwałe oddzielenie części osobowej od bagażowej, ale - jak podkreślił - każde państwo, z którego pochodzi auto, samo ustala, co ma być trwałym oddzieleniem. "W jednym może to być papierowa przegroda, w innym - żelazna blacha, a w jeszcze innym - półeczka zamontowana na stałe" - podawał przykłady, podkreślając, że nie decydują o tym polskie władze podatkowe.

Kupując auto z importu należy więc przede wszystkim sprawdzić, czy importer ma homologację N1 wydaną przez państwo, z którego auto pochodzi - tłumaczył Grunwald.

Ekspert podkreślił, że taka homologacja nie jest tania; kosztuje - jak powiedział - około 3 - 4 tys. zł, co może wpłynąć na aktualną cenę kupowanego samochodu.

Nie bez znaczenia - dodał - jest też to, że w przyszłości podatnik może mieć problem z wykorzystaniem samochodu na cele prywatne, ponieważ zasadniczo takie przekazanie powinno być opodatkowane podatkiem VAT.

Grunwald wyjaśnił, że tylko podatnicy, którzy kupią samochody po wejściu w życie nowych przepisów - prawdopodobnie od 1 marca - będą mieć pewność, że wykorzystując je także dla celów prywatnych, nie będą musieli płacić VAT od takiego przekazania.

Zobacz także: Wracają odliczenia VAT na auta z kratką, ale trudniej z nich skorzystać >>>

To była cena kompromisu między rządem polskim a Komisją Europejską - powiedział ekspert, ujawniając kulisy tzw. derogacji. Wyjaśnił, że w zamian za możliwość odliczania tylko 50 proc. podatku VAT, czego chciał Polski rząd, Komisja zgodziła się na nieopodatkowanie sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje samochód - zasadniczo przeznaczony na cele działalności gospodarczej - także dla celów prywatnych.

Zobacz: VAT: będą zmiany w odliczaniu wydatków dotyczących aut >>>

Wicepremier za pełnym odliczeniem VAT od samochodów służbowych >>>

Grunwald dodał, że zapowiedzi Ministerstwa Finansów wskazują, iż model odliczeń, który ma zacząć obowiązywać od 1 marca, ma być modelem docelowym.

Patronem medialnym Kongresu była Polska Agencja Prasowa.

kjed/ drag/

Chcesz zapoznać się ze zmianami w VAT w 2014 r. zobacz:

"Pakiet VAT 2014"  - dostępny w księgarni internetowej Profinfo >>>

Zapraszamy także do wzięcia udziału w Konferencji VAT 2014 >>>

15.01.14
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Zarzuty dla 5 osób za wystawianiu nierzetelnych faktur VAT

  Obrazek do artykułu: Zarzuty dla 5 osób za wystawianiu nierzetelnych faktur VAT

  Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji działający na polecenie prokuratora zatrzymali kolejnych pięciu podejrzanych w prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi śledztwie. Zatrzymanym zostały postawione zarzuty między innymi... Więcej

 • Karnety na siłownię dla pracowników spółka może wrzucić w koszty

  Obrazek do artykułu: Karnety na siłownię dla pracowników spółka może wrzucić w koszty

  Koszty poniesione przez spółkę w związku z zakupem karnetów na siłownię i inne formy wypoczynku ruchowego w części sfinansowanej z jej środków obrotowych należy uznać za koszty uzyskania przychodów. Tak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej... Więcej

 • Szara strefa w gospodarce hamulcem rozwoju Polski

  Obrazek do artykułu: Szara strefa w gospodarce hamulcem rozwoju Polski

  Szara strefa w gospodarce jest jednym z najważniejszych hamulców rozwojowych Polski - uważa Najwyższa Izba Kontroli. Z raportu Izby wynika, że Polska należy do krajów, w których udział szarej strefy w gospodarce jest wyższy od średniej dla państw... Więcej

 • Nadal brak definicji budowli dla celów podatkowych

  Obrazek do artykułu: Nadal brak definicji budowli dla celów podatkowych

  Nieprecyzyjne przepisy dotyczące „budowli” nadal są źródłem licznych sporów podatkowych utrudniając prowadzenie działalności gospodarczej przez wielu przedsiębiorców, działających w branży górniczej, telekomunikacji i energetyce. Rzecznik Praw... Więcej

 • Księgowi uważają swój zawód za prestiżowy

  Obrazek do artykułu: Księgowi uważają swój zawód za prestiżowy

  Najważniejsze zadania stojące przed rachunkowością w Polsce i na świecie, zagrożenia ze strony cyberprzestępczości oraz geopolityczne i makroekonomiczne uwarunkowania rozwoju gospodarczego były jednymi z tematów II Kongresu Polskiej Rachunkowości w... Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE