Strona główna » Wiedza » Aktualności » Warszawski Oddział SKwP obchodzi 60. urodziny

Warszawski Oddział SKwP obchodzi 60. urodziny

20.04.17

W kwietniu mija sześćdziesiąt lat od powstania Warszawskiego Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz 110 lat od powstania pierwszej organizacji społeczno-zawodowej polskich księgowych. Dla tysięcy księgowych, biegłych rewidentów oraz ich rodzin to bardzo ważne wydarzenie, także patriotyczne.

articleImage: Warszawski Oddział SKwP obchodzi 60. urodziny fot. Thinkstock

Warszawski Oddział Okręgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce powstał podczas gomułkowskiej odwilży, dokładnie 26 kwietnia 1957 roku. Półtora miesiąca wcześniej, przedwojennym jeszcze księgowym, udało się zarejestrować SKwP, a to otworzyło drogę do odbudowy organizacji, która została zlikwidowana najpierw przez nazistów w 1939 roku, a potem przez komunistów w 1947 roku.

Działalność Stowarzyszenia, którego początki sięgają 1907 roku, postanowiło reaktywować pół wieku później 75. uczestników już nietajnego spotkania w auli Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Wśród założycieli prym wiedli działacze przedwojenni, z Karolem Kocem i Jerzym Doraczyńskim na czele. Pierwszy został prezesem warszawskiego Oddziału i natychmiast zaczął organizować kursy z rachunkowości. Robił też wszystko, aby pozyskać jak największą liczbę związkowców.

W pierwszym roku ich grono wzrosło do czterystu siedmiu osób. Liczba wręczanych legitymacji rosła wraz z prestiżem organizacji i jej budżetem, budowanym głównie ze składek członkowskich. Bez tego trudno było o realizację planów czy własną siedzibę. Pierwszą udało się kupić po dwóch latach. Warto zaznaczyć, że Stowarzyszenie od początku swojej działalności założyło, że nie będzie korzystało z pieniędzy państwowych i nie będzie występowało o dotacje.

Przez ponad czterdzieści lat siedzibą Oddziału były więc skromne pomieszczenia przy ul. Zgoda, w 1998 roku z własnych środków zakupiony został lokal przy ul. Płockiej.

W najtrudniejszych latach odbudowy SKwP zasłużyli się tacy pracownicy ówczesnej administracji państwowej jak prof. Witold Bień, dr Zdzisław Fedak i Bożena Lisiecka-Zając, a wśród najbardziej zaangażowanych byli tacy działacze jak Albin Bombik i Krystyna Cebula.

Obecny prezes Oddziału Okręgowego Jerzy Koniecki wspomina też nieżyjących już niestety Jerzego Owoca, Jana Kocota, Stanisław Nisengolc czy Janusza Czernego, którzy również pełnili ważne funkcje państwowe.

Prezes Koniecki podkreśla, że do dziś priorytety organizacji pozostały te same, a zmieniają się tylko okoliczności i przepisy, które - jak zaznacza - "wciąż są ciężkie do czytania i trudne do zrozumienia przez nieprofesjonalistów".

Tak jak poprzednicy Jerzy Koniecki robi więc wszystko, aby przyciągać do Stowarzyszenia młodych księgowych i osoby zainteresowane arkanami tego zwodu, a także organizować szkolenia na możliwie najwyższym poziomie oraz rozwijać i popularyzować system certyfikacji zawodowej. Teraz jest on czterostopniowy.

W związku z takimi wyzwaniami wykładowcy są skazani na systematyczne dokształcanie. "Łączymy rutynę z młodością, więc wykładowcy powinni mieć 30- 40 lat" - zdradza swoją politykę kadrową Jerzy Koniecki i nie ukrywa, że wysoko ustawia im poprzeczkę także pod względem kompetencji miękkich, oczekując dobrego kontaktu z kursantami i efektów. "Bardzo ostro sprawdzamy pracę naszych wykładowców, na bieżąco oceniamy efekty ich pracy" - podkreśla.

W 2016 roku na szkolenia prowadzone przez 110 wykładowców Oddziału Okręgowego SKwP w Warszawie zgłosiło się 12,5 tys. osób, o 2,3 tys. więcej niż rok wcześniej. Na ten progres mogły wpłynąć takie czynniki jak zmiany w przepisach, atrakcyjne oferty pracy dla księgowych oraz przekazywane nie tylko "pocztą pantoflową" informacje, że warto poświęcić czas na naukę właśnie w SKwP.

"Dość często publikujemy swoje komunikaty przez Centrum Prasowe PAP, co miesiąc umieszczamy artykuły o aktualnych problemach księgowych w dzienniku 'Rzeczpospolita', dzięki czemu systematycznie przypominamy o naszej organizacji" - dodaje prezes Koniecki.

Poza tym Oddział stale współpracuje ze szkołami średnimi uczącymi rachunkowości, w których organizuje cykliczne spotkania informujące uczniów o pracy w tym zawodzie. "Mamy też swoje kluby młodzieżowe i studenckie, np. w Akademii Finansów i Biznesu Vistula i zakładowe biura rachunkowe" - wylicza.

Księgowi starają się też być jak najbliżej przedsiębiorców, spotykając się na odczytach i debatach o bieżących problemach. Przy okazji profesjonalni księgowi zachęcają menedżerów do pogłębiania wiedzy o rachunkowości.

"Dzisiaj jest tak dużo zmian, że stajemy się dla niektórych niezbędnym uzupełnieniem wiedzy zdobywanej z publikacji i literatury, a przykre jest to, że w wielu przypadkach zarządy dość dużych spółek mają niewystarczającą wiedzę ekonomiczną, niewystarczającą wiedzę dotyczącą rachunkowości i nie wszyscy zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką ponoszą za rachunkowość" - zauważa. Przypomina też, że "za rachunkowość odpowiada kierownik podmiotu gospodarczego, a księgowy jest jedynie wykonawcą tych wszystkich zapisów, które wynikają z działalności przedsiębiorstwa".

Duża liczba kursantów zmusiła warszawski Oddział Stowarzyszenia do zakupu w 2014 roku kolejnych pomieszczeń przy ul. Płockiej. Gdy i tam było już za ciasno, wynajęto dodatkowe sale wykładowe.

W porównaniu do 1957 roku liczba członków wzrosła dziesięciokrotnie, do 4,2 tys. w marcu 2017 roku.

Popularność szkoleń, wzrost liczby członków i sytuacja na rynku pracy pozwalają przypuszczać, że Oddział Okręgowy w Warszawie ma przed sobą obiecujące perspektywy rozwoju. Jerzy Koniecki zwraca uwagę także na opinie ludzi, które można przeczytać w Internecie i w ankietach przeprowadzanych po zakończeniu szkoleń.

Jerzy Koniecki zadaje sobie również pytanie, jaka będzie przyszłość Stowarzyszenia i polskiej rachunkowości? Według niego wszystko zależy od ludzi, którzy będą jej budowniczymi.

"Niezbędne jest zapewnienie wysokiego poziomu szkoleń, stwarzanie możliwości systematyzowania i pogłębiania wiedzy słuchaczy, poprzez materiały dydaktyczne i pomoce naukowe, z których należy korzystać w trakcie prowadzenia zajęć. Ważne jest także stworzenie w grupie miłej atmosfery, aby słuchacze lubili do nas przychodzić, dobrze o nas mówili, a potem życzliwie nas wspominali i chcieli do nas wracać" - mówi prezes warszawskiego Oddziału SKwP.

Z okazji 110. rocznicy powstania społeczno-zawodowej organizacji polskich księgowych Zarząd Główny SKwP organizuje II Kongres Polskiej Rachunkowości. Odbędzie się on 5-6 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie, a zdominują go debaty o przyszłości tego zawodu, coraz silniej związanego z e-rzeczywistością i wdrażającego e-księgowość.

Materiał powstał we współpracy z Oddziałem Okręgowym SKwP w Warszawie

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe)

20.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE