Strona główna » Wiedza » Aktualności » W lipcu wpływy z VAT o 1 mld zł wyższe niż rok temu

W lipcu wpływy z VAT o 1 mld zł wyższe niż rok temu

09.08.17

Wpływy z podatku VAT w lipcu 2017 r. były o 1 mld zł wyższe niż w lipcu  2016 r., oznacza to, że od początku roku łącznie z tytułu podatku VAT wpłynęło 18 mld zł - poinformował w środę Tomasz Strąk z MF.

articleImage: W lipcu wpływy z VAT o 1 mld zł wyższe niż rok temu fot. Thinkstock

Dyrektor departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Tomasz Strąk ocenił na konferencji prasowej, że "nie można uszczelniać systemu podatkowego częściowo". "Jeżeli mielibyśmy dobrą koniunkturę i nie mieli działań ukierunkowanych na opodatkowanie finalnej konsumpcji, to znowu byłby to utracony dochód i przekreślałby sukcesy w innych obszarach uszczelnienia VAT-u" - dodał.

Z kolei wiceminister w MF Paweł Gruza podkreślił, że "główną przyczyną uszczelnienia VAT jest determinacja rządu, Ministerstwa Finansów, a teraz jeszcze Krajowej Administracji Skarbowej". Dodał, że instrumenty uszczelniające system są wprowadzane od 2016 roku i ich liczba "będzie się pogłębiać".

"Te instrumenty są oparte o nowoczesne systemy Big Data i będziemy te nowe instrumenty implementować" - powiedział.

Ocenił ponadto, że "wrzucanie pustych faktur w koszty, czy w odliczenie VAT-owskie graniczy z niepoczytalnością podatkową". (PAP)

kfk/ son/

09.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE