Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » W której pozycji deklaracji VAT należy ująć usługę świadczoną na terenie Brytyjskich Wysp Dziewiczych na rzecz podmiotu mającego tam siedzibę?

W której pozycji deklaracji VAT należy ująć usługę świadczoną na terenie Brytyjskich Wysp Dziewiczych na rzecz podmiotu mającego tam siedzibę?

27.07.10
articleImage: W której pozycji deklaracji VAT należy ująć usługę świadczoną na terenie Brytyjskich Wysp Dziewiczych na rzecz podmiotu mającego tam siedzibę? fot. Thinkstock
Otrzymałem fakturę od kontrahenta z Brytyjskich Wysp Dziewiczych za usługę wykonaną na ich terenie (przepakowanie towaru i ponowne zgrzanie wyprasek).
Czy w deklaracji VAT-7 powinnam to ująć w pozycji 39 i 40?

Podatnik powinien rozliczyć to nabycie usług w deklaracji VAT-7, w poz. 37 i 38 (import usług).
Opisanego nabycia podatnik nie ujmuję w poz. 39 i 40 deklaracji VAT.
Z pytania wynika, że kontrahent z Wysp Dziewiczych świadczy na rzecz polskiego podatnika usługę przepakowania towaru i zgrzania wyprasek.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.
Dodatkowo należy wskazać, że zgodnie z art. 2 pkt 9 u.p.t.u. przez import usług należy rozumieć świadczenie usług, z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca. Odnosić to należy do podatnika będącego usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę (miejsce zamieszkania lub pobytu) poza terytorium kraju.
Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. podatnikiem jest podmiot będący usługobiorcą usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsce zamieszkania lub stałego miejsce prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Zatem polski podatnik jako usługobiorca jest zobowiązany do rozliczenia podatku.
Podatnik powinien rozliczyć to nabycie usług w deklaracji VAT-7, w poz. 37 i 38 (import usług).
Natomiast dodatkowo w poz. 39 i 40 (w tym nabycie od podatnika podatku od wartości dodanej usług, do których stosuję się art. 28b ustawy) wykazuję się jedynie nabycia usług od podatnika podatku od wartości dodanej.
Tu należy wskazać, że zgodnie z art. 2 pkt 11 u.p.t.u. przez podatek od wartości dodanej rozumie się podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego.
W analizowanym przypadku polski podatnik co prawda nabywa usługę do której stosuję się art. 28b u.p.t.u., ale nie dokonuję tego nabycia od podatnika podatku od wartości dodanej (kontrahent spoza Unii).
Zatem powyższego nabycia podatnik nie ujmuje w poz. 39 i 40 deklaracji VAT.
Piotr Florys 27.07.10
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Prezydent podpisał zmiany w przepisach celnych

  Obrazek do artykułu: Prezydent podpisał zmiany w przepisach celnych

  Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm 22 czerwca 2016 r. i przyjętą 6 lipca przez Senat nowelizację Prawa celnego oraz niektórych innych ustaw , która dostosowuje krajowe regulacje do unijnego kodeksu celnego. Ma to na celu poprawę funkcjonowania... Więcej

 • MF szuka członków Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania

  Obrazek do artykułu: MF szuka członków Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania

  Resort finansów szuka chętnych do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, która ma opiniować zasadność stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Ogłoszenie w tej sprawie resort finansów zamieścił na swojej stronie... Więcej

 • Rząd przyjął założenia reformy systemu budżetowego

  Obrazek do artykułu: Rząd przyjął założenia reformy systemu budżetowego

  Rząd chce, by od 2018 r. budżetowanie odbywało się na nowych zasadach, aby możliwe było planowanie budżetowe w dłuższej perspektywie - poinformowała premier Beata Szydło. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła założenia reformy systemu... Więcej

 • Brexit zmusza W.Brytanię do zmian reguł budżetowych

  Obrazek do artykułu: Brexit zmusza W.Brytanię do zmian reguł budżetowych

  Brexit zmusi ministra finansów W. Brytanii Philipa Hammonda do zmiany reguł budżetowych oraz polityki oszczędności, które firmował jego poprzednik; rząd będzie też musiał zaciągnąć większy dług, by uchronić kraj przed recesją - pisze we wtorek... Więcej

 • Francuzi najbardziej opodatkowanym narodem w UE

  Obrazek do artykułu: Francuzi najbardziej opodatkowanym narodem w UE

  Francuzi są najbardziej opodatkowanym narodem w UE; dzień wolności podatkowej we Francji wypada w tym roku w najbliższy piątek. Zsumowane obciążenia podatkowe osób pracujących na etacie wynoszą tam teraz 57,5 proc. - informuje we wtorek dziennik "Le... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE