Sprawa dotyczyła opodatkowania podatkiem VAT opłat pobieranych od sportowców lub amatorów za udział w zawodach sportowych takich jak zawody balonowe czy samolotowe. Do fiskusa zwrócił się aeroklub, który jest członkiem Polskiego Związku Sportowego, a którego podstawowa działalność statutowa obejmuje rozwój i upowszechnianie sportów lotniczych. Aeroklub jest odrębnym zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, samodzielnie rozliczającym się z podatku VAT.

Klub zadał pytanie czy opłaty (wpisowe) pobierane od sportowców lub amatorów za udział w zawodach sportowych organizowanych na własnych lub innych terenach udostępnionych przez gminy są zwolnione z podatku VAT, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT.

Zdaniem aeroklubu tak. Fiskus się zgodził. Podkreślił jednak, że ze zwolnienia od podatku na mocy wymienionych przepisów mogą korzystać usługi ściśle związane ze sportem świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, jeżeli są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu. Świadczący te usługi nie jest nastawiony na osiąganie zysków oraz usługi świadczone są na rzecz osób uprawiających sport, przy czym z niniejszego zwolnienia wyłączone są usługi związane z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usługi odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usługi odpłatnego zakwaterowania związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usługi wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością. Niespełnienie chociażby jednej z wymienionych przesłanek (podmiotowej lub przedmiotowej) powoduje, że świadczenie usług nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie omawianej regulacji.

Zdaniem fiskusa aeroklub spełnia przesłankę podmiotową, bowiem jest klubem sportowym. Spełnione są też przesłanki przedmiotowe zwolnienia, ponieważ działalność statutowa aeroklubu obejmuje sporty lotnicze w następujących dyscyplinach: modelarstwo, baloniarstwo, paralotnictwo, spadochroniarstwo, sport samolotowy, szybowcowy, akrobacja lotnicza, sport mikrolotowy. Aeroklub nie jest nastawiony na osiąganie zysków z przeprowadzanych zawodów, bowiem wszelkie dochody przeznacza na cele statutowe. Opłata wpisowa przeznaczona jest na pokrycie kosztów organizacji zawodów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 stycznia 2016 r., sygn. IPTPP1/4512-566/15-4/AK