Sprawa dotyczyła podatku VAT w zakresie ustalenia kwoty nabycia przy stosowaniu procedury VAT-marża.

Chodziło o podatnika prowadzącego komis samochody. Samochody nabywa z terenu UE i nie rejestruje ich. Ponosi jednak nakłady na wyrejestrowanie samochodu (zaznaczone na fakturze jako usługa wewnątrzwspólnotowa) zamieszczone na tej samej fakturze co zakup samochodu (wykazany jako opodatkowanie marżą).

Jego wątpliwości dotyczyły kwestii wliczania kosztów pobocznych (tj. nakładów na wyrejestrowanie samochodu, zaznaczonych jako WDT) dotyczących tego samego samochodu od tego samego sprzedawcy do wartości samochodu przy wyliczaniu VAT-marża.

Według podatnika wliczenie do wartości samochodu usług pobocznych, tj. wyrejestrowania samochodu, wystawionych na tej samej fakturze dot. tego samego samochodu jest prawidłowe.

Fiskus się zgodził. Uznał, że dla potrzeb zastosowania procedury „VAT-marża” przez kwotę nabycia należy rozumieć wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które pierwotny sprzedawca towaru otrzymał od podatnika. Tak rozumiana cena towaru (kwota nabycia) obejmuje wszystkie koszty związane bezpośrednio z transakcją, jeżeli nabywca towaru (kupujący) ponosi ciężar tych opłat płacąc za nie dostawcy. Do kwoty nabycia, o której mowa wyżej, nie mogą zostać zaliczone koszty, które nie zostały zapłacone dostawcy towaru.

Dlatego dla potrzeb zastosowania procedury „VAT-marża” przez kwotę nabycia należy rozumieć wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które pierwotny sprzedawca towaru używanego otrzymał od podatnika (nabywcy). Oznacza to, że kwota nabycia to cena, którą podatnik zapłacił dostawcy towaru. Zatem cena ta nie zawiera innych należności (w tym kosztów napraw, części oraz należności publicznoprawnych), jeżeli zostały one poniesione przez nabywcę towaru, ale nie zostały zapłacone dostawcy.

Podsumowując, według fiskusa, określając podstawę opodatkowania (marżę) w związku ze stosowaniem procedury „VAT-marża” do dostaw towarów używanych (w tym konkretnym przypadku samochodu) podatnik winien uwzględnić kwotę nabycia ustaloną zgodnie z przepisem art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, tzn. obejmującą składniki wynagrodzenia, które dostawca towaru (samochodu) otrzymał od podatnika, tj. kwotę, jaką podatnik zapłacił dostawcy za nabycie przedmiotowego pojazdu wraz z opłatą za jego wyrejestrowanie, udokumentowaną na jednej fakturze.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 listopada 2016 r., sygn. 2461-IBPP2.4512.641.2016.3.JJ

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów