Pytanie

Wynajmujemy powierzchnię wolnego placu zakładowego na parkowanie pojazdów zarówno osobom fizycznym, jak i firmom. Z każdą z nich podpisujemy umowę na wynajem. Wszystkim na początku każdego miesiąca (z góry) wystawiamy faktury i przekazujemy odbiorcom. Posiadamy kasę fiskalną.

Czy mam obowiązek wystawiania paragonu do przelewu bankowego za należność z tytułu parkowania od osób fizycznych?

Odpowiedź

W zakresie, w jakim świadczone przez Państwa usługi są w całości opłacane przelewami bankowymi, nie jest konieczne ich dokumentowanie paragonami (o ile z ewidencji i dowodów dokumentujących wpłaty jednoznacznie wynika, jakich konkretnie czynności dotyczą).

Uzasadnienie

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u.). Istnieją jednak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które w roku 2017 określa rozporządzenie ministra finansów z 16.12.2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - dalej r.z.e.

Jedno z tych zwolnień obejmuje świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła (zob. § 2 ust. 1 w zw. z poz. 39 załącznika do r.z.e.). W zakresie w jakim to zwolnienie ma w przedstawionej sytuacji zastosowanie, nie musicie Państwo wystawiać paragonów.

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania nie przysługuje według mnie w przedstawionej sytuacji ze względu na wystawianie faktur. Uważam bowiem, że usługi, o których mowa, nie są na gruncie stosowanego dla celów podatkowych PKWiU z 2008 r. klasyfikowane jako wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKWiU 68.20.1), lecz jako wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, lecz jako usługi parkingowe (o symbolu 52.21.24.0). Świadczenie tych usług nie może zatem moim zdaniem korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w § 2 ust. 1 w zw. z poz. 26 załącznika do r.z.e.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów