Strona główna » Wiedza » Aktualności » Urząd skarbowy może rozliczyć PIT

Urząd skarbowy może rozliczyć PIT

16.04.18

Podatnik, który chce, by rozliczenia rocznego PIT dokonał za niego urząd skarbowy, powinien do poniedziałku (16 kwietnia) złożyć wniosek PIT-WZ. Można wysłać go online.

articleImage: Urząd skarbowy może rozliczyć PIT fot. Thinkstock

Urząd przygotuje PIT-37 na podstawie danych, które posiada. Podatnik będzie mógł zatwierdzić albo odrzucić przygotowane w ten sposób rozliczenie.
 
Formularz PIT-WZ
Wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy składa się na formularzu PIT-WZ. Przekazuje się w nim informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1-proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

W dalszej kolejności urząd skarbowy, na podstawie tych danych i informacji otrzymanych wcześniej od pracodawców, przygotuje projekt rozliczenia PIT-37. Będzie on dostępny w Portalu Podatkowym MF, do którego trzeba będzie zalogować i zatwierdzić rozliczenie. W przypadku braku akceptacji, możliwe jest odrzucenie kalkulacji przygotowanej przez urząd i dokonać rozliczenia samodzielnie.

Uprawnieni podatnicy
Do skorzystania z tej formy rozliczenia podatku uprawnieni są wszyscy, którzy w zeszłym roku uzyskali przychody – wykazane przez płatników lub organy rentowe w informacjach: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/PIT-11A – które należy ująć w zeznaniu podatkowym PIT-37. Co istotne, nie ma znaczenia, czy podatnicy rozliczają się samodzielnie, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
 

Ordynacja podatkowa. Komentarz Roman Hauser Ordynacja podatkowa. Komentarz >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE