Także do polskiego porządku prawnego, 15 lipca 2016 r., wprowadzona została klauzula generalna unikania opodatkowania. Klauzula ma zastosowania m.in. w sytuacji, jeśli korzyść podatkowa nie przekroczy w okresie rozliczeniowym 100 tys. zł. W takiej sytuacji, jeśli sposób działania był sztuczny, czynność taka nie będzie skutkowała osiągnięciem korzyści podatkowej.

Ustawa uznaje za sztuczny taki sposób działania, który nie zostałby zastosowany przez podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami innymi niż osiągnięcie korzyści podatkowej sprzecznej z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Skutki podatkowe czynności mają być określone w porównaniu do tzw. czynności odpowiedniej, czyli dokonanej przez podatnika, który nie działa w sposób sztuczny.

Obejście prawa podatkowego jest jednym ze sposobów unikania podatku, nie zaś uchylania się od opodatkowania Zasadnicza różnica pomiędzy tymi metodami obniżania wartości należnego podatku polega na tym, że uchylanie się od opodatkowania opiera się na czynnościach nielegalnych, takich jak zaniżanie przez podatników wartości w deklaracjach podatkowych, księgowanie fikcyjnych kosztów czy organizacja wyłudzeń podatku VAT lub uczestnictwo w nich. Natomiast przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące wprowadzanej klauzuli posługują się pojęciem unikania opodatkowania; odnoszą się zatem do legalnych, choć niepożądanych, czynności podatników. 

Obszerne omówienie przepisów dotyczących klauzuli unikania opodatkowania zawiera wydana przez Wolters Kluwer monografia Grzegorza Kujawskiego "Klauzula generalna unikania opodatkowania. Komentarz do zmian w ordynacji podatkowej" W publikacji przedstawiono także dotychczasowe orzecznictwo krajowe i europejskie z punktu widzenia ujawnienia poglądu sądu nie na ogólnie rozumianą kwestię obejścia prawa podatkowego, lecz na wykładnię poszczególnych pojęć konstruujących klauzulę generalną. Autor, oprócz rozwiązań zagranicznych w zakresie klauzul generalnych unikania opodatkowania, analizuje również motywy i cele ekonomiczne mogące uzasadniać działania podatnika.

Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla radców prawnych i doradców podatkowych zatrudnionych w firmach lub kancelariach, pracowników organów podatkowych oraz sędziów sądów administracyjnych. Będzie także pomocnym źródłem wiedzy dla właścicieli firm i menedżerów odpowiedzialnych za przygotowanie transakcji. Zainteresuje również pracowników naukowych zajmujących się prawem podatkowym.