Autor zauważa w niej, że brak regulacji w zakresie prawa podatkowego dotyczących transakcji na instrumentach pochodnych oraz swoboda granicząca z dowolnością interpretacyjną organów skarbowych prowadzi do nadużyć. Z jednej strony brak pewności podatkowej podatników, a z drugiej oczywista chęć minimalizacji obciążeń podatkowych powinny prowadzić do wyłączenia tych transakcji z opodatkowania lub do nadmiernego fiskalizmu.

Co prawda prawne aspekty instrumentów finansowych oraz ich obrotu zostały w znacznej mierze uregulowane na szczeblu UE. Nadal jednak pod adresem unijnego oraz polskiego prawodawcy kierowane są apele o wprowadzenie regulacji dla instrumentów pochodnych w sferach styku imperium państwa i życia gospodarczego (m.in. w zakresie obowiązków podatkowych) oraz ujednolicenia restrykcji/obciążeń w tym zakresie. Brak spójnych regulacji w zakresie obciążeń podatkowych transakcji na instrumentach finansowych powoduje bowiem, iż część państw wprowadza bardzo liberalną politykę, by przyciągnąć do siebie inwestorów i stojący za nimi kapitał.

Rozważania autora książki "Opodatkowanie pochodnych instrumentów finansowych podatkiem dochodowym od osób prawnych" skupiają się wokół możliwych wariantów, jakie mogą wystąpić w zakresie transakcji na pochodnych instrumentach finansowych, formalnie dopuszczonych przez aktualnie obowiązujące przepisy prawa podatkowego, bilansowego, cywilnego oraz gospodarczego, dotyczących kształtowania się przedmiotu i podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych, m.in.:
•przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z zawarciem, trwaniem, realizacją, rezygnacją oraz zbyciem praw z pochodnych instrumentów finansowych,
•wyceny instrumentów finansowych,
•sposobu rozliczenia kontraktów (rzeczywisty lub nierzeczywisty),
•celu zawarcia kontraktów (spekulacyjny, zabezpieczający lub inny),
•kalkulacji różnic kursowych związanych z walutowymi pochodnymi instrumentami finansowymi,
•określenia zysków i strat z samych transakcji.

Ponadto w opracowaniu zawarto analizę podatkową szczególnych transakcji na instrumentach finansowych związanych z restrukturyzacją podmiotów, zawieraniem przedmiotowych transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi (transfer pricing) oraz wyceną derywatów i transakcji walutowych dla celów podatkowych.

Publikacja "Opodatkowanie pochodnych instrumentów finansowych podatkiem dochodowym od osób prawnych" przeznaczona jest głównie dla kadry zarządzającej oraz pracowników wyższego szczebla podmiotów realizujących transakcje na derywatach, w szczególności dla pracowników instytucji finansowych oraz międzynarodowych korporacji. Zainteresuje również doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych.

Książka "Opodatkowanie pochodnych instrumentów finansowych podatkiem dochodowym od osób prawnych" dostępna jest w księgarni internetowej Profinfo >>