Z badania przeprowadzonego na zlecenie Business Centre Club przez GfK Polonię w I połowie bieżącego roku wynika, że w bardzo dużym i dość dużym stopniu prowadzenie biznesu utrudnia przede wszystkim brak ujednoliconej interpretacji przepisów podatkowych, poziom skomplikowania, brak spójności przepisów oraz częstotliwość zmiany przepisów prawa podatkowego. W dalszej kolejności badani przedsiębiorcy wymienili sposób rozstrzygania wątpliwości w przepisach podatkowych, brak stałych terminów wprowadzania w życie zmian przepisów oraz podwójne opodatkowanie.

Skutkiem takiego sposobu postrzegania systemu podatkowego w Polsce jest nie tylko poczucie braku stabilizacji i pewności co do poprawności rozliczeń podatkowych, ale również poczucie głębokiej niesprawiedliwości i różnego traktowania przedsiębiorców Wynika to z przyjmowania przez różne urzędy skarbowe różnych interpretacji tych samych przepisów i stosowania owych interpretacji w relacjach z przedsiębiorcami działającymi na terenie właściwym dla danego urzędu skarbowego.

Brak przejrzystych przepisów oraz ujednoliconej ich interpretacji destabilizuje pracę urzędników i negatywnie wpływa na ich rzetelność. Niepewność co do trafności odczytania konkretnego przepisu skutkuje przyjęciem rozwiązania przede wszystkim bezpiecznego dla urzędnika, czego następstwem jest postrzeganie przedstawicieli aparatu państwa jako niekompetentnych i unikających odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

Szeroka i swobodna interpretacja przepisów podatkowych, przy jednocześnie szerokim zakresie uprawnień urzędników skarbowych, w skrajnych przypadkach prowadzi do podejmowania decyzji pochopnych, często szkodliwych dla przedsiębiorców, ze skutkami trudnymi do odwrócenia.

Zdaniem ankietowanych przedsiębiorców, negatywne skutki tych barier zlikwidowałoby lub zminimalizowało np. obowiązkowe publikowanie, wraz ze zmianą przepisów podatkowych, ich interpretacji przez Ministerstwo Finansów – najlepiej wiążących dla wszystkich urzędów skarbowych oraz izb kontroli skarbowej.

Pomóc w tym mogłoby także publiczne ogłaszanie zasad funkcjonowania i kryteriów odpowiedzialności instytucji skarbowych, ustalenie i publiczne ogłoszenie zasad komunikacji instytucji skarbowych z klientami oraz ustalenie standardu obiegu dokumentacji. Ponadto - stosowanie się przez instytucje skarbowe do zasad określonych w prawie podatkowym oraz do ujednoliconej interpretacji, przy jednoczesnej rezygnacji z realizacji wytycznych determinowanych bieżącymi potrzebami budżetu państwa.

Zobacz też: Lewiatan: na Czarnej Liście Barier aż 80 dotyczy podatków >>