Zasadniczo podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Stosownie jednak do § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do 31 grudnia 2014 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. Przy czym w części II załącznika do rozporządzenia w pozycji 33 załącznika wskazano dostawę towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2013 r., IPPP2/443-1167/13-2/DG, w uzasadnieniu wskazał, że dla zachowania prawa do zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej nie ma znaczenia kwestia, że pracownik może nabywać karty dla członków swej rodziny czy innych osób. Decydujące jest bowiem to, że transakcji zakupu dokonuje pracownik i z jego wynagrodzenia potrącana jest należność.

Niezależnie nawet od powyższego zwolnienia – nasuwa się spostrzeżenie, że gdyby wątpliwość dotyczyła sprzedaży nie na rzecz pracowników, a dla osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne (np. umowa zlecenie, umowa o dzieło), zaś wynagrodzenie z tytułu zlecenia dokonywane byłoby przelewem bankowym (zaś płatność za kartę ma miejsce w formie potrącenia z wynagrodzenia), to w poz. 37 załącznika do rozporządzenia wskazano na inna przesłankę zwolnienia, tj.: „Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła." Jakkolwiek ma tu miejsce sytuacja odwrócona – to wynagrodzenie jest płatne przelewem bankowym, zaś dodatkowo ma miejsce potrącenie należnej kwoty z wynagrodzenia, to jednak jeśli z dowodów dokumentujących zapłatę (potrącenie) jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła – trudno dostrzec tu przesłanki do podważenia zwolnienia.

Fragment komentarza Łukasza Matusiakiewicza "Bony towarowe a podatek od towarów i usług" opublikowanego w Vademecum Głównego Księgowego