W wyniku kolejnych zmian przepisów, wprowadzonych od 1 kwietnia 2014 r. do rozporządzenia ministra finansów z 31 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, dodatkowo zlikwidowane zostało także zwolnienie od VAT samochodów z tzw. ograniczonym prawem do odliczenia podatku naliczonego (60 proc. nie więcej niż 6000 zł.).

Obowiązujący od 1 stycznia 2014 r. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Należy więc zauważyć, że przedmiotowy przepis dotyczy wyłącznie podatników, którzy wykonują działalność zwolnioną od podatku i na cele tej działalności wykorzystywali dane towary (w tym samochody).

Słowo „wykorzystywanych" wskazuje, że warunkiem zwolnienia jest fakt wykorzystywania towaru przed dokonaniem jego odpłatnego zbycia. Przy czym, odmiennie niż w stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r., nie jest tu istotny ani okres czasu wykorzystywania towaru, ani fakt czy towar będzie wykorzystywany przed jego nabyciem, czy też po nabyciu prawa do rozporządzania nim jak właściciel. Szczególnie będzie to istotne przy samochodach wykupionych z umowy leasingu – brzmienie powołanego wyżej przepisu wskazuje, że prawo do skorzystania ze zwolnienia od VAT nie będzie tu uwarunkowane od faktu wykorzystywania samochodu po jego nabyciu. Wystarczy tu fakt jego wykorzystywania przez podatnika chociażby w podstawowym okresie umowy leasingu, czyli przed dokonaniem wykupu.

Odnosząc się do przedstawionego wyżej zwolnienia od VAT, zauważyć należy, że o zasadności korzystania z tego zwolnienia nie przesądza tylko i wyłącznie fakt, że podatnikowi nie przysługiwało przy nabyciu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Oprócz tego podatnik zainteresowany stosowaniem tego zwolnienia musi wykorzystywać samochód wyłącznie na cele działalności zwolnionej od VAT.

W przypadku więc podatnika wykorzystującego pojazd, co do którego nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, do wykonywania czynności opodatkowanych, zastosowanie tego zwolnienia nie będzie możliwe.

Więcej na ten temat w komentarzu Krzysztofa Kamińskiego "Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu – zwolnienie z VAT" opublikowanym w Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
Zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł