Strona główna » Wiedza » Aktualności » Split payment pogorszy płynność finansową niektórych firm

Split payment pogorszy płynność finansową niektórych firm

12.02.18

Dla części podatników mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment) będzie neutralny. Niektóre podmioty na nim skorzystają. Będą jednak i takie firmy, których płynność finansowa zostanie obniżona – potwierdza Ministerstwo Finansów.

articleImage: Split payment pogorszy płynność finansową niektórych firm www.mf.gov.pl

Przepisy o podzielonej płatności wejdą w życie 1 lipca 2018 r. Zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury będzie dokonywana na specjalny rachunek VAT. Zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonywana ma być w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności.

Specjalny rachunek

Podatnik będzie posiadał specjalny rachunek bankowych dla celów VAT. Ustawa zakłada, że dla rachunku rozliczeniowego bank będzie prowadził rachunek VAT.  Konto będzie prowadzone w walucie polskiej. Dla rachunków rozliczeniowych prowadzonych dla tego samego posiadacza bank będzie prowadził jeden rachunek VAT, niezależnie od liczby prowadzonych dla tego posiadacza rachunków rozliczeniowych. Co ważne, otwarcie i prowadzenie rachunku VAT nie będzie wymagało zawarcia odrębnej umowy.  Rachunki dla potrzeb VAT będą prowadzone bezpłatnie.

Blokada pieniędzy z VAT
Krytycy rozwiązania wskazywali na negatywny wpływ podzielonej płatności na płynność finansową podmiotów. Pieniądze z VAT będą bowiem blokowane na oddzielnych rachunkach bez możliwości korzystania z nich. W odpowiedzi na interpelacją poselską nr 18445 Ministerstwo Finansów przyznało, że mechanizm podzielonej płatności będzie oddziaływał na płynność finansową podatników w różnym stopniu i w różny sposób. Resort zwrócił uwagę, że istnieje grupa podatników, którym split payment płynność finansową w jakimś zakresie pogorszy. Dodał jednak, że istnieje również grupa podatników, dla których rozwiązanie to pozostanie bez wpływu na płynność, a niektórym podatnikom nawet ją poprawi, z uwagi na możliwość uzyskania zwrotu nadwyżki VAT naliczonego na rachunek VAT w terminie 25 dni. Zdaniem MF to, w jaki sposób mechanizm podzielonej płatności będzie oddziaływał na płynność finansową będzie zależało od wielu czynników, w tym od struktury dokonywanych transakcji, stawek VAT przy zakupach oraz sprzedaży, struktury płatności, sposobów dokonywania płatności, rodzajów kontrahentów, czy wreszcie stosowania zwolnienia z VAT, np. z uwagi na poziom obrotów.
 

Ustawa o podatku od towarów i, Jacek Matarewicz Ustawa o podatku od towarów i usług. Komentarz >>


Skuteczne zabezpieczenie przed uwikłaniem w przestępstwo
Jak podkreśla MF, jedną z podstawowych cech tego mechanizmu jest zabezpieczenie nabywcy przed  negatywnymi konsekwencjami uwikłania go, nawet w sposób nieświadomy, w przestępczy proceder wyłudzeń. Decyzja o stosowaniu podzielonej płatności ma przede wszystkim zależeć od nabywcy, który – zdaniem MF – jest stroną słabszą względem dostawcy, gdyż musi on polegać na domniemaniu uczciwości dostawcy. Za zły dobór nieuczciwych dostawców to właśnie nabywca ponosi zasadnicze konsekwencje w podatku VAT.

Rozwiązanie, z którego nikt nie skorzysta

Z argumentacją resortu finansów nie zgadza się jednak prof. dr hab. Witold Modzelewski z wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego, prezes zarządu Instytutu Studiów Podatkowych. Jego zdaniem zaproponowana wersja będzie martwa i nikt nie będzie z niej korzystał. Powodem jest to, że podzielona płatność nie daje podatnikowi żadnej ochrony.  Split payment mógłby mieć sens tylko, gdyby zapłata na rachunek VAT dostawcy chroniłaby podatnika przed utratą prawa do odliczenia oraz gwarantowała niekaralność tego czynu. Zdaniem prof. Modzelewskiego wszyscy dostawcy będą zastrzegać w umowach niepłacenie na rachunek VAT.

Sprawdź również praktyczny komentarz dotyczący split payment. >>

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • alina IP: 78.31.* 13-02-2018
    I tutaj profesor Modzelewski się myli ( z całym szacunkiem) moim skromnym zdaniem -po okresie testów split będzie obowiązkowy .Skorzystają na tym głownie banki obracające nie małym kapitałem na giełdach

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE