Wzrost procentowy jest wynikiem spadku konsumpcji wyrobów tytoniowych przez co wzrasta procentowy udział papierosów nielegalnych. Jest to wynik zarówno odchodzenia części konsumentów od nałogu palenia tytoniu, jak i rosnącej popularności e-papierosów.

Resort finansów uczestniczy w realizacji rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce. Prowadzona od lat polityka zniechęcania palaczy do nałogu poprzez ograniczanie dostępności cenowej wyrobów tytoniowych (tzn. podnoszenie cen tych wyrobów) przynosi widoczne pozytywne skutki bowiem nastąpił istotny spadek liczby osób palących o 1,1 mln, co przełożyło się na zapotrzebowanie na wyroby tytoniowe (mniejsze o ok. 7 mld szt. papierosów) i automatycznie na mniejsze wpływy z tytułu podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych.

Obok „mody na niepalenie” kolejne zmiany przynosi również popularność e-papierosów, po które w ostatnich latach sięgają palacze, w tym w miejsce wyrobów tytoniowych. Szacuje się, że liczba konsumentów e-papierosów wzrosła z 1,2 mln osób w 2013 r. do 1,5 mln osób w roku 2013.

Informacja pochodzi z programu Vademecum Glównego Księgowego