Strona główna » Wiedza » Aktualności » Rynek pracy księgowych zagrożony automatyzacją

Rynek pracy księgowych zagrożony automatyzacją

13.04.17

Jak wynika z badań ryzyko automatyzacji w zawodzie księgowego oraz pracownika działu personalnego i płacowego wynosi aż 97 proc.. To oznacza, że w najbliższych latach te profesje czekają zmiany polegające na zastąpieniu pracy człowieka przez technologie cyfrowe.

articleImage: Rynek pracy księgowych zagrożony automatyzacją fot. Thinkstock

Z raportu „Aktywni + Przyszłość na Rynku Pracy” opracowanego przez Gumtree* wynika, że najbardziej zagrożone automatyzacją są zawody wymagające niskich lub średnich kwalifikacji związanych z rutynowym powtarzalnym wykonywaniem czynności. Jak wynika z badań, w czołówce takich profesji znalazły się prace biurowe polegające na przetwarzaniu i obróbce danych, przede wszystkim finansowych. O posadę nie muszą natomiast martwić się osoby polegające na wykorzystaniu kreatywności, umiejętności tworzenia nowych rozwiązań i wchodzenia w relacje z innymi ludźmi.

Taki trend jest widoczny już od pewnego czasu na rynku usług księgowych. Przedsiębiorcy – zwłaszcza ci prowadzący średnie i większe firmy coraz częściej oczekują od księgowego lub doradcy wsparcia w podejmowaniu decyzji biznesowych. Samo ewidencjonowanie w księgach wydarzeń gospodarczych przestaje im wystarczać. Szeroka oferta oprogramowania i księgowość on-line stają się korzystniejszym rozwiązaniem – dotyczy to szczególnie najmniejszych firm.

Pomoc specjalisty jest potrzebna w zakresie specjalistycznej wiedzy, której nie posiadają przedsiębiorcy, dlatego rośnie znaczenie doradztwa, opiniowania, planowania, oceny ryzyka, reagowania na zaistniałe problemy (np. kontrole), sporządzania analiz finansowych. Nowe technologie dominują także w komunikacji z klientami i resztą otoczenia firm. Drugi wyraźny trend to zapewnianie przedsiębiorcom kompleksowej obsługi fachowców przy prowadzeniu biznesu, to jest wielu różnych usług dostępnych „pod jednym dachem”.

Jaką postawę należy zatem przyjąć w obliczu zagrożenia zawodu księgowego automatyzacją? Konieczne jest stałe podnoszenie i poszerzanie kompetencji, w szczególności w zakresie nowych technologii oraz elastyczność i otwarcie na przyswajanie nowej wiedzy potrzebnej w swojej branży. Model świadczenia usług księgowych zmienia się, podobnie jak otoczenie gospodarcze i oczekiwania klientów, dlatego trzeba bacznie obserwować te zmiany i jak najszybciej na nie reagować.

*Źródło: 40 proc. miejsc pracy w Polsce zagrożonych automatyzacją, pulshr.pl.

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • dzerson de rół IP: 217.153.* 13-04-2017
    Pierdolenie o Szopenie... u mnie w kanselary księgowe księgują w paiperowych książkach KIPR + ewidencje VAT... są zajebiste... nigdy ich nie zastąpie komputerem!

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE