Pytanie

Rolnik ryczałtowiec podjął decyzję o rezygnacji ze zwolnienia VAT. Zarejestrował się w urzędzie skarbowym wskazując na druku VAT-R rezygnację (art. 43 ust. 3).

Czy dalsza działalność rolnicza w postaci sprzedaży płodów rolnych będzie skutkowała nowymi obowiązkami w zakresie VAT, między innymi prowadzenie rejestrów i składanie deklaracji VAT-7?

Czy zmienią się tu zasady rozliczania podatku dochodowego?

Rolnik nie zarejestrowała działalności w CEIDG, w związku z powyższym nie musi prowadzić PKPiR.

Odpowiedź eksperta Vademecum Głównego Księgowego

Rezygnacja rolników ryczałtowych ze zwolnienia VAT nie wywołuje skutków w podatku dochodowym, a zatem na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych sytuacja rolnika, o którym mowa, się nie zmieniła/zmieni.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u., zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Zwolnienie to ma szczególny charakter, gdyż rolnicy ryczałtowi mogą z niego zrezygnować. Możliwość ta wynika z art. 43 ust. 3 u.p.t.u., który stanowi, że rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 u.p.t.u., może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2 u.p.t.u.

Rezygnacja taka nie wywołuje żadnych skutków na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności przychody z działalności rolniczej u osób, które zrezygnowały ze wskazanego zwolnienia, pozostają – o ile nie są to przychody z działów specjalnych produkcji rolnej - wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych sytuacja rolnika, o którym mowa, się nie zmieni.