Pytanie

Firma osoby fizycznej zaprosiła na spotkanie biznesowe swojego przyszłego kontrahenta zagranicznego. Zobowiązała się pokryć mu koszty przelotu, hotelu i wyżywienia, żeby zachęcić go do ewentualnej współpracy.
Czy takie koszty są dla firmy kosztem uzyskania przychodów?

Odpowiedź

Poniesione przez podatnika, w związku ze spotkaniem biznesowym, koszty przelotu, hotelu i wyżywienia (z wyłączeniem alkoholu) przyszłego kontrahenta, co do zasady stanowią koszty uzyskania przychodów.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 u.p.d.o.f.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23 u.p.d.o.f. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

W interpretacji indywidualnej z 11 czerwca 2014 r., IBPBI/1/415-324,577/14/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że wydatki ponoszone na organizację m.in. części biznesowej spotkania z kontrahentami, poniesione w związku z uczestnictwem w tym spotkaniu kontrahentów (np. koszty transportu, noclegu, poczęstunku w trakcie tej części spotkania, za wyjątkiem napojów alkoholowych) będą mogły (co do zasady) stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego