Pytanie

Czy środek trwały kupiony na fakturę VAT MARŻA może zostać sprzedany w systemie marży?

Odpowiedź

W aktualnie wydawanych interpretacjach fiskus twierdzi, że zastosowanie procedury VAT marża ma zastosowanie również do towarów używanych, które stanowiły środek trwały.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 120 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Stosownie zaś do art. 120 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u., przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 (tj. inne niż działa sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki) oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.

Powyższe zasady dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana – tak ja w analizowanej sytuacji – na zasadzie VAT marża (art. 120 ust. 10 pkt 3 u.p.t.u.).

Wykładnia gramatyczna przepisu art. 120 ust. 4 u.p.t.u. wskazuje na zasadnicze ograniczenia dotyczące możliwości skorzystania z procedury VAT marża, a mianowicie na to, że towar używany powinien być uprzednio nabyty przez podatnika w ramach prowadzonej działalności, a ponadto nabycie to powinno być "w celu odsprzedaży". Powyższe oznaczałoby, że towar używany stanowiący u podatnika środek trwały nie mógłby być objęty procedurą VAT marża. Takie stanowisko było wcześniej prezentowane przez organy podatkowe – por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 czerwca 2013 r., IBPP1/443-167/13/MG.

Od 2014 r., tj. od momentu likwidacji zwolnienia dla dostawy towarów używanych organy podatkowe zmieniły podejście w odniesieniu do sposobu interpretacji art. 120 ust. 4 u.p.t.u.

W aktualnie wydawanych interpretacjach fiskus twierdzi, że zastosowanie procedury VAT marża ma zastosowanie również do towarów używanych, które stanowiły u podatnika środek trwały.

Jak przykład powołać należy interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 maja 2014 r., ILPP2/443-212/14-2/AK, z 3 czerwca 2014 r., ILPP2/443-243/14-4/MR, z 21 sierpnia 2014 r., ILPP2/443-573/14-2/SJ, a także Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 stycznia 2015 r., ITPP2/443-1250/14/KT, czy też Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 kwietnia 2015 r., IBPP2/4512-174/15/AB.

W każdej z przytoczonych wyżej interpretacji organy podatkowe wskazują, że do stosowania procedury opodatkowania marżą uprawnieni są wszyscy podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 u.p.t.u.

W świetle poglądów zaprezentowanych w ww. interpretacjach dostawa towarów używanych nabytych w ramach procedury VAT marża (wymienionych w pkt 3 art. 120 ust. 10 u.p.t.u.) może skorzystać z procedury VAT marża nawet, jeżeli towary te stanowiły u podatnika dokonującego ich dalszej sprzedaży środek trwały.

Faktem jest, że interpretacje indywidualne wydane dla innych podatników nie zabezpieczają interesów innych podmiotów. Niemniej jednak biorąc pod uwagę, że wyżej zaprezentowane stanowisko fiskusa jest powszechnie prezentowane w wydawanych opiniach należy oczekiwać, że właściwy dla Państwa urząd skarbowy również podziela te poglądy.

Dodam, że zastosowanie procedury VAT marża nie jest obowiązkowe. Jak bowiem wynika z art. 120 ust. 14 u.p.t.u., podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się ww. szczególna procedura.