Strona główna » Wiedza » Aktualności » Premier zapowiada niższe podatki dla firm

Premier zapowiada niższe podatki dla firm

14.04.18

Obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc. zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy. Obecnie są dwie stawki CIT: 19 i 15 proc.

articleImage: Premier zapowiada niższe podatki dla firm Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W swoim wystąpieniu szef rządu zapowiedział obniżkę podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw z 15 proc. do 9 proc. Jak podkreślił w 2017 r. po obniżeniu podatku CIT z 19 do 15 proc. wzrosły przychody z tytułu tego podatku o 13 proc.

Premier zapowiedział też zmiany w opodatkowaniu nieruchomości.
Czytaj:
Nowe opodatkowanie galerii handlowych i dużych biurowców >>

- Dziękuję wszystkim uczciwym przedsiębiorcom, których jest ogromna większość. Ufamy im dalej i wspieramy małą i średnią polską przedsiębiorczość i po raz drugi obniżymy podatek dla wszystkich małych i średnich firm. Obniżamy podatek CIT z 15 do 9 proc. - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

System podatkowy w Polsce>>


Rafał Iniewski z Kancelaria Iniewski Doradztwo Prawne powiedział PAP, że każde obniżenie stawki w podatku dochodowym należy przyjąć z uznaniem.
Z drugiej strony zwrócił uwagę na bardzo dużą różnicę pomiędzy stawką podstawową a obniżoną. Po zmianach będzie to aż 10 pkt. proc., bo podstawowa stawka wynosi 19 proc.

- Takie rozwiązanie może prowokować do zachowań niepożądanych, czyli przerzucania części przychodów przekraczających próg ustawowy (aktualnie 1,2 mln euro) do innego podmiotu, a w efekcie sztucznego dzielenia podmiotów lub tworzenia nowych" - powiedział Iniewski. - W konsekwencji może nastąpić negatywne zjawisko petryfikacji struktury podmiotów gospodarczych pod względem ich wielkości. Ustawodawca zdając sobie z tego sprawę, wprowadzi szczególne warunki korzystania z obniżonej stawki, przeciwdziałające przerzucaniu przychodów na nowy podmiot - już dziś one są w odniesieniu do 15 proc. Pytanie - czy zostaną wprowadzone nowe" - podkreślił ekspert.

  - Propozycja premiera Mateusza Morawieckiego dotycząca obniżenia CIT z 15 do 9 proc. dla małych i średnich firm przyniesie im wymierne korzyści - ocenia prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. Jego zdaniem to dobry pomysł.Według Kaźmierczaka propozycja premiera to krok w dobrym kierunku, ponieważ przyniesie on bardzo dobre efekty, pod warunkiem, że reżim sprawozdawczości dla tych spółek zostanie zmieniony". Musi dojść do tego drugi element, czyli uproszczenie sprawozdawczości małych spółek" - wyjaśnił Kaźmierczak.

- 9 proc. CIT dla MŚP brzmi dobrze, ale z obniżki skorzystają tylko ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą jako spółki prawa handlowego, czyli ok. 12 proc. - komentuje propozycje przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Prawie 90 proc. MŚP do PIT-owcy, a tych obniżka nie obejmie - komentuje ekspertka. Dodaje, że efektem tej zmiany może być jednak zmiana formy działalności gospodarczej przez niektórych przedsiębiorców i przekształcenie jej w spółkę, co może być korzystne dla gospodarki. Tym bardziej, dodaje, że resort przedsiębiorczości i technologii pracuje nad koncepcją "prostej spółki akcyjnej".

 


 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE