Strona główna » Wiedza » Eksperci o podatkach » Prawo podatkowe przedsiębiorców bez tajemnic

Prawo podatkowe przedsiębiorców bez tajemnic

26.05.17

Jak prawidłowo ustalić dochód przedsiębiorcy, jakie skutki podatkowe niesie restrukturyzacja przedsiębiorstwa, jego zbycie i likwidacja, jakie są modele prowadzenia działalności w różnych formach prawnych, na co zwrócić uwagę przy prowadzeniu działalności gospodarczej poprzez zagraniczny zakład lub strukturę obejmującą podmioty powiązane?

articleImage: Prawo podatkowe przedsiębiorców bez tajemnic fot. Thinkstock

Na te i inne pytania odpowiada kolejne wydanie publikacji "Prawo podatkowe przedsiębiorców" pod red. nauk. Hanny Litwińczuk, która ukazała się nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer. Książka obejmuje całość problematyki podatkowej z punktu widzenia podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

W książce nie tylko wyjaśniono konstrukcje podatków, lecz także przedstawiono ocenę funkcjonowania regulacji podatkowych w praktyce przez odwołanie się do orzecznictwa sądów polskich i TSUE (ETS) oraz interpretacji organów podatkowych. W kwestiach kontrowersyjnych omówiono różne linie orzecznicze i wskazano na ryzyko podatkowe związane ze stosowaniem określonych przepisów.

W tym wydaniu zostały uwzględnione zmiany w podatkach dochodowych dotyczące m.in. niedostatecznej kapitalizacji, opodatkowania aportów, dywidend, nowe regulacje w zakresie cen transferowych i CFC, w podatku VAT – dotyczące m.in. nowych obowiązków rejestracyjnych, nadużycia prawa w zakresie VAT, rozszerzenia mechanizmu odwrotnego obciążenia, odpowiedzialności podatkowej nabywcy w VAT, wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, oraz sankcji VAT, w podatku akcyzowym – dotyczące m.in. dostosowania do KAS oraz pojęcia eksportu i importu dla potrzeb akcyzy, w podatkach lokalnych – dotyczące zmiany w zakresie definicji budowli dla potrzeb podatku od nieruchomości.

Powstał nowy rozdział „Opodatkowanie dywidend, odsetek i należności licencyjnych. Aspekty transgraniczne i krajowe”, w którym znacznie rozszerzono problematykę opodatkowania dochodów biernych, w szczególności dywidend. Istotnie rozszerzono też rozdział IV poświęcony restrukturyzacji przedsiębiorców, w szczególności o zagadnienia aportów w postaci przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz podziałów spółek, a także opracowano nową część poświęconą podatkom sektorowym, w której uwzględniono nowelizacje ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin przez rozszerzenia przedmiotu opodatkowania o gaz ziemny i ropę naftową, nową ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym oraz nową ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych

Książka przeznaczona jest dla doradców podatkowych, sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, biegłych rewidentów, księgowych, pracowników administracji oraz przedsiębiorców. Zainteresuje również przedstawicieli nauki oraz studentów prawa, finansów i ekonomii. Będzie przydatna również osobom przygotowującym się do egzaminów na doradcę podatkowego.

Jolanta Mazur 26.05.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: profinfo
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE