Dynamika gospodarki, duża zmienność przepisów i rosnąca liczba nowych przedsiębiorstw powodują, że zawód księgowego znalazł się na czwartym miejscu najbardziej deficytowych profesji w Polsce w 2017 r.

W konsekwencji znacznie polepszyła się pozycja specjalistów z tej branży na rynku pracy. Bez większych problemów mogą znaleźć zatrudnienie i liczyć na dobre zarobki. Ich wysokość zależy jednak od posiadanych kompetencji.

Z raportu wynika, że najlepsze warunki finansowe mają osoby z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem w księgowości. Klienci cenią też specjalizację. Coraz większe znaczenie, szczególnie w większych firmach obsługujących klientów z zagranicy, ma znajomość języków obcych takich jak angielski, niemiecki czy francuski.

W raporcie podkreślono też wagę stałego podnoszenia kwalifikacji i rozwijania nowych umiejętności. Ceniona jest też chęć rozwoju, otwartość na nowe, dynamicznie zmieniające się wraz z nowymi technologami, trendy w branży. Równie ważne jest sprawne posługiwanie się oprogramowaniem księgowo-finansowym oraz swobodna komunikacja z wykorzystaniem nowych technologii.

Różnego rodzaju kursy czy studia podyplomowe są mile widziane przez pracodawców, ponieważ w tym zawodzie wiedza jest najważniejsza i musi być stale aktualizowana.

W raporcie płacowym dla zawodu księgowego wskazano najważniejsze elementy, które wpływają na wysokość wynagrodzenia księgowych. Są to: wielkość, kapitał firmy i lokalizacja firmy, a także wykształcenie i staż pracy.