Co ważne nie wystarczy tu dysponować samochodem jako właściciel – aby skorzystać ze zwolnienia należy go faktycznie użytkować przez pół roku.

Obok podatników dokonujących wyłącznie sprzedaży zwolnionej od VAT, zwolnienie będzie miało zastosowanie jedynie podatników sprzedających używane samochody osobowe, którym przysługiwało ograniczone prawo odliczenia podatku naliczonego (50 proc. lub 60 proc. nie więcej niż 5000 zł lub 6000 zł) – preferencja ta nie dotyczy dostaw samochodów ciężarowych.

Wartość rat leasingowych nie wpływa na wartość początkową środka trwałego, wyliczaną dla celów związanych z korektą odliczonego VAT naliczonego. Wartość tych rat nie stanowi też ceny nabycia pojazdu, z której VAT należałoby korygować w pięcioletnim okresie korekty. Ewentualna korekta odliczonego VAT naliczonego wynikającego z rat leasingowych powinna być dokonana jednorazowo – na zasadach ogólnych.

W typowej umowie leasingu występują dwie strony, tj. finansujący, który w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa zobowiązuje się nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy i oddać tę rzecz drugiej stronie umowy, tj. korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. W ramach przedmiotowej umowy korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

W wyniku zakończenia tzw. podstawowego okresu umowy leasingu, tj. okresu na który strony umówiły się co do używania przez korzystającego z przedmiotu umowy (używania i pobierania pożytków) pozostaje rzecz będąca w posiadaniu korzystającego, stanowiąca jednak własność podmiotu finansującego. Różnie strony umów leasingowych rozwiązują kwestie własnościowe tzw. przedmiotów poleasingowych. Najczęściej zawierają one zapis o prawie dokonania przez korzystającego, po zakończeniu podstawowego okresu umowy tzw. wykupu (czynności powodującej przeniesienie własności) przedmiotu na korzystającego. Wykup taki stanowi zwykle odrębną czynność (dostawę towaru).

Wykupiony w ten sposób przedmiot, często w bardzo krótkim okresie czasu zostaje przez korzystającego odpłatnie zbyty za kwotę znacznie wyższą od kwoty wykupu. Dostawa tego rodzaju towarów, jako przedmiotów używanych, może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Czy jednak zastosowanie takiego zwolnienia w każdym przypadku jest możliwe?

Więcej na temat zasad korzystania ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu w komantarzu Krzysztofa Kamińskiego opublikowanym w Vademecum Doradcy Podatkowego