Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Pojazd użytkowy musi uzyskać zaświadczenie VAT-1 lub VAT-2

Pojazd użytkowy musi uzyskać zaświadczenie VAT-1 lub VAT-2

15.03.16

Potwierdzenia parametrów pojazdu użytkowego dokonuje się na podst. dodatkowego badania technicznego potwierdzonego zaświadczeniem (VAT-1, VAT-2) oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego.

articleImage: Pojazd użytkowy musi uzyskać zaświadczenie VAT-1 lub VAT-2 fot. Thinkstock

Pytanie

Do prowadzonej działalności gospodarczej produkcyjnej wykorzystuję leasingowany samochód IVECO Daily 35S15. Jest to samochód do 3,5t.

Czy od opłat leasingowych powinienem odliczyć VAT w wysokości 50 proc.?

Czy powinienem zgłosić ten samochód na VAT-26 do urzędu skarbowego?

Czy ten samochód powinien przejść dodatkowy przegląd na Stacji Kontroli Pojazdów do ustalenia kategorii VAT?

Odpowiedź

Pojazd użytkowy musi uzyskać zaświadczenie VAT-1 lub VAT-2.

Uzasadnienie

Odliczenie VAT od samochodów reguluje art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u.

Samochód IVECO Daily 35S15, to samochód użytkowy, który występuje w wersji furgon (a więc oddzielna od kabiny pasażerskiej przestrzeń załadunkowa) i podwozie z kabiną (do zabudowy, ale z oddzielną od zabudowy kabiną pasażerską). Tego rodzaju pojazdy zaś wymienione zostały w art. 86a ust. 9 pkt 1 u.p.t.u. (furgon, podwozie) i ust. 9 pkt 2 u.p.t.u. (nadwozie zabudowane). Samochody te zatem są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, gdyż ich konstrukcja wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne (art. 86a ust. 4 pkt 2 u.p.t.u.) i umożliwiają odliczenie 100 proc. VAT, w tym od opłat leasingowych (art. 86a ust. 2 pkt 2 u.p.t.u.).

Można zatem od takiego pojazdu odliczać 100 proc. VAT bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu (ta dotyczy samochodów z art. 86a ust. 4 pkt 1 u.p.t.u.). Nie trzeba również składać VAT-26 (dotyczy on tylko pojazdów z ewidencją przebiegu - art. 86a ust. 12 u.p.t.u.).

Potwierdzenia parametrów pojazdu dokonuje się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem (VAT-1, VAT-2) oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację (art. 86a ust. 10 pkt 1 u.p.t.u.).

Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z 11 lutego 2015 r., IBPP2/443-1094/14/IK.

Dowiedz się więcej z książki
Rozliczanie podatku VAT związanego z pojazdami samochodowymi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Krzysztof Klimek 15.03.16
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Vademecum Głównego Księgowego
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE