Istota split paymentu polega na tym, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, jest płacona na specjalne konto dostawcy – rachunek VAT. Dostawca ma bardzo ograniczone możliwości dysponowania środkami znajdującymi się na rachunku VAT.

Dostawca nie otrzyma całej kwoty brutto od nabywcy na swój rachunek bankowy. Dzięki temu ryzyko transakcji mających na celu wyłudzanie podatku od towarów i usług zostanie ograniczone.

Ta nowa instytucja uszczelniająca pobór VATjest także przedmiotem następujących procedur:
- Podzielona płatność w VAT – procedura pozwala ustalić, czy może mieć zastosowanie mechanizm podzielonej płatności >>,
- Podzielona płatność w VAT w okresie przejściowym – dzięki procedurze dowiesz się, czy w stosunku do danej transakcji mają zastosowanie przepisy określające tzw. mechanizm podzielonej płatności >>,
- Wyłączenie stosowania przepisów o preferencjach związanych z korzystaniem z podzielonej płatności w VAT – procedura ma celu ustalenie, czy znajdzie zastosowanie jedno z wyłączeń stosowania przepisów o preferencjach związanych z korzystaniem z mechanizmu podzielonej płatności >>.

Split payment - podzielona płatność. Pytania, Adam BartosiewiczSplit payment - podzielona płatność. Pytania i odpowiedzi >>
 

 

X

VAT


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu VAT? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>
 
 

X

Split payment


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Split payment? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>