Pytanie

Osoba fizyczna, prowadząca biuro rachunkowe, zawiera z inną osobą (nie będącą pracownikiem tego biura) umowę o dzieło sporządzenia deklaracji podatkowej dla określonego klienta.

Czy wykonujący to dzieło może podpisać swoim podpisem elektronicznym deklarację, jeśli klient zawarł umowę na prowadzenie ksiąg z biurem, ale udzielił też dodatkowego pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji tej osobie?

Odpowiedź

Podatnik ma pełną swobodę co do tego, komu udzieli pełnomocnictwa, byleby byłaby to osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Jeżeli podatnik udzielił dodatkowego pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji danej osobie, to ta osoba może podpisywać deklarację i nie jest istotne, że "na co dzień" inne sprawy podatkowe załatwia np. biuro rachunkowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 80a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa - dalej o.p., jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja, w tym deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta.

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy (art. 80a § 2 o.p.).

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa podatnik, płatnik lub inkasent składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników (art. 80a § 2a o.p.).

Przy czym w kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym (art. 80a § 4 o.p.). To zaś oznacza zastosowanie m.in. art. 138b § 1 o.p., który stanowi że pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Zatem pełnomocnikiem nie musi być doradca podatkowy, radca prawny, adwokat czy osoba z uprawnieniami do prowadzenia ksiąg, ale również inne osoby. Zależy to od ułożenia stosunków między mocodawcą, a pełnomocnikiem.

W stosunku prawnym pełnomocnictwa występuje pewien element wewnętrzny (materialnoprawny), czyli chodzi tu o stosunek umowny między pełnomocnikiem, a mocodawcą, jak również element drugi, tj. formalny, związany z samym przedłożeniem dokumentu pełnomocnictwa sądowi czy innemu organowi (np. podatkowemu). Organ podatkowy nie bada kwestii umowy łączącej mocodawcę z pełnomocnikiem – dla organu istotny jest tylko element formalny, tj. prawidłowe przedłożenie dokumentu pełnomocnictwa.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów