Resort finansów przeanalizował kwestię możliwości korzystania przez podatników, których sprzedaż zwolniona jest od podatku od towarów i usług z uwagi na nieprzekroczenie limitu obrotu 150 tys. zł w skali roku z Małego punktu kompleksowej obsługi (MOSS), przewidzianego do rozliczania podatku VAT z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług elektronicznych konsumentom (niepodatnikom) zlokalizowanym w innych państwach członkowskich UE.

Zobacz: VAT od usług elektronicznych w miejscu konsumpcji >>

Podejście państw członkowskich w tym zakresie nie jest jednolite. Ostatnie ustalenia z Komisją Europejską wskazują, że drobni przedsiębiorcy mogliby wpłacać należny podatek VAT w systemie MOSS od takich usług świadczonych klientom unijnym przy jednoczesnym zachowaniu zwolnienia przy sprzedaży krajowej, tzw. zwolnienia podmiotowego.

Mając na uwadze powyższe, jak również troskę o prawidłowe wypełnianie obowiązku rozliczenia przez polskich podatników świadczących ww. kategorie usług podatku VAT należnego państwom członkowskim, w którym znajdują się konsumenci tych usług (niepodatnicy) i uwzględniając, że przystąpienie do procedury unijnej odbywa się na zasadzie dobrowolności, resort finansów uznał za możliwe przystąpienie do systemu MOSS podatników zwolnionych podmiotowo z VAT z uwagi na nieprzekroczenie limitu sprzedaży uprawniającego do tego zwolnienia, którzy zdecydują się rozliczać VAT unijny w tej uproszczonej procedurze.

Podatnicy ci, świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz klientów (nie podatników) w innych państwach członkowskich UE mają obowiązek odprowadzać podatek VAT z tego tytułu już od pierwszej transakcji unijnej. Nie obowiązują tu bowiem jakiekolwiek limity obrotu. Podatnicy ci mogą jednak skorzystać z uproszczenia jakim jest system MOSS i w nim dokonywać wpłat podatku należnego innym państwom członkowskim z tytułu świadczenia tych usług. Przystąpienie do tego systemu nie powoduje utraty zwolnienia od podatku sprzedaży krajowej dokonywanej przez tych podatników.

Zobacz też: VAT - najważniejsze zmiany w 2015 roku >>