Zmiany w rozliczaniu paliwa

Od 1 lipca 2015 roku przedsiębiorcy mają prawo odliczyć połowę kwoty VAT od paliwa, które zostało zakupione do samochodu osobowego, wykorzystywanego do celów mieszanych, czyli zarówno do pracy jak i do celów własnych.

Dotychczas przedsiębiorcy nie mieli możliwości odliczania VAT-u od paliwa, a jedynie od kosztów, które zostały poniesione tytułem eksploatacji samochodu. Od 1 lipca wiążące są już nowe zapisy. Aby móc skorzystać z tego odliczenia spełnione muszą zostać dwa warunki: przedsiębiorca musi być podatnikiem VAT oraz posiadać odpowiednią fakturę potwierdzającą zakup paliwa.

Sprawdź czy od 1 lipca odliczysz VAT od paliwa >>

Zobacz książkę "Odliczanie VAT od paliwa oraz nabycia i eksploatacji samochodów. Pytania i odpowiedzi" dostępną w księgarni internetowej Profinfo >>

Odwrotne obciążenie podatkiem – 13 nowych grup produktów

Od 1 lipca obowiązują również nowe ustalenia dotyczące tzw. ,,odwrotnego obciążenia podatkiem”. Tym samym lista towarów, za które w praktyce podatek będzie musiał odprowadzić nabywca towarów wydłuża się. Odwrotnym obciążeniem podatkiem VAT zostały objęte. m.in. takie towary jak laptopy, konsole do gier czy telefony komórkowe.

Powyższe zmiany warunkowane są przepisami prawnymi, a dokładnie art.17 ust.1 pkt 7 i 89 ust. o podatku VAT. Mają one na celu zwiększenie wpływów do skarbu państwa, a co za tym idzie zmniejszenie skali oszustw podatkowych.

Przed wprowadzonymi zmianami odwrotnym obciążeniem podatkiem obciążone były transakcje szczególnie narażone na oszustwa, czyli handel stalą i złomem metali oraz miedzią.

Od początku trzeciego kwartału bieżącego roku lista towarów w załączniku nr 11 ustawy o podatku VAT została wydłużona o 13 nowych grup produktów czyli: arkusze żeberkowane ze stali niestopowej, nieobrobione plastycznie aluminium, ołów, nikiel, cyna, metale szlachetne platerowane srebrem i platyną, część biżuterii czy złoto w postaci półproduktu.

Oprócz surowców na listę wciągnięto również niektóre towary. Większość z nich została bezwarunkowo objęta procedurą odwrotnego obciążenia podatkiem VAT. W przypadku przenośnych komputerów – laptopów, notebooków, tabletów, konsoli do gier oraz innych urządzeń służących do gier zręcznościowych i posiadających elektroniczny wyświetlacz zasada odwrotnego obciążenia podatkiem VAT będzie wiążąca wtedy, gdy łączna wartość owych towarów, w ramach jednolitej transakcji, która obejmuje towary bez kwoty podatku wyniesie 20 000 zł. Stosowny zapis znajduje się w art. 17 ust.1c ustawy o VAT ze zmianą, która weszła w życie 1 lipca 2015 roku.

Pełna lista towarów, które od 1 lipca podlegają odwrotnemu obciążeniu podatkiem ujęta została w dokumencie, który można znaleźć pod adresem: http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/3077_u.htm

Informacje podsumowujące w obrocie krajowym

Do końca czerwca tego roku osoby, które zajmowały się dostawą towarów i usług objętych odwrotnym obciążeniem podatkiem VAT nie musiały składać żadnych informacji podsumowujących. Z dniem 1 lipca sytuacja ta uległa zmianie. Obowiązujący staje się nowy rodzaj informacji podsumowujących w obrocie krajowym. Podatnicy, którzy świadczą usługi oraz tacy, którzy dokonują dostaw towarów (dla których podatnikami są nabywcy) zgodnie z art.17 ust.1 pkt 7 lub 8 są zobowiązani do przygotowywania informacji podsumowujących w obrocie krajowym. Informacje te należy składać na formularzu VAT-27 miesięcznie lub kwartalnie.

Zobacz: Sprzedawca towarów objętych reverse charge złoży informację podsumowującą >>

Towary wrażliwe – 9 nowych grup produktów

Zmiany dotyczą również towarów wrażliwych czyli takich, w przypadku których nie ma możliwości składania deklaracji kwartalnych VAT i takich, których nabywcy są odpowiedzialni za zaległości podatkowe dostawców. Od bieżącego miesiąca, listę rozszerzono o 9 nowych grup produktów, czyli:
• tonery z głowicą drukującą oraz te bez niej do drukarek podłączonych do maszyn do automatycznego przetwarzania danych
• kasety z tuszem i głowicą oraz te bez głowicy drukującej do drukarek podłączonych do maszyn do automatycznego przetwarzania danych
• platyna oraz srebro nieobrobione plastycznie, w postaci półproduktu, proszku
• srebro platerowane złotem, nieobrobione inaczej niż do postaci półproduktu
• złoto w próbie mniejszej niż 325 tysięcznych oraz srebro platerowane platyną, nieobrobione w inny sposób niż do postaci półproduktu
• cyfrowe aparaty fotograficzne
• części biżuterii i innych wyrobów jubilerskich wykonanych ze złota o mniejszej próbie niż 325 tysięcznych ze srebra i platyny

Złoto w postaci surowca lub półproduktu w próbie 325 tysięcznych lub większej zostało wyłączone z listy produktów.

Zapis na temat wszystkich towarów znajduje się w załączniki nr 13 do ustawy o podatku VAT.

Zobacz też: VAT: więcej towarów zostanie objętych odpowiedzialnością solidarną nabywcy >>

Więcej aktualnych porad z zakresu zmian podatkowych można znaleźć na stronie: http://taxexpert24.pl/pl/porady