W przedmiotowej sprawie podatnik zwrócił się do fiskusa z pytaniem czy zwrot kosztów osobie fizycznej za realizację obiektu publicznego, jakim jest budowa odcinka sieci wodociągowej należy zaliczyć do źródła przychodu. Podatnik bowiem własnym kosztem i staraniem wybudował do nieruchomości stanowiącej jego własność, sieć wodociągową, wg. pozwolenia na budowę, zgodnie z projektem budowlanym i uzgodnieniem z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym. Na mocy zawartej umowy podatnik sprzedał przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnym sieć wodociągową. Po wypłacie pierwszej raty podatnik otrzymał od przedsiębiorstwa PIT-8C.

Zdaniem podatnika naliczenie podatku byłoby niesłuszne bowiem ponosząc wszystkie koszty budowy, po sprzedaży nie osiągnął żadnych korzyści majątkowych. Koszty bezpośrednie inwestycji były nawet wyższe niż uzyskany zwrot nakładów. Zdaniem podatnika przyrost majątku odniosło bez wątpienia przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjnym, które nie było zainteresowane, aby własnym staraniem wybudować sieć wodociągową i dostarczyć bieżącą wodę do posesji. Po wybudowaniu wodociągu to przedsiębiorstwo zarabia, przysyłając wodę, za którą płaci podatnik. Dlatego według podatnika przekazana kwota nie przysparza mu majątku, lecz jest jedynie zwrotem części poniesionych wcześniej nakładów.

Fiskus zgodził się z podatnikiem co do skutku, ale nie co do oceny prawnej. Według fiskusa odpłatne przekazanie przedsiębiorstwu wodociągowo – kanalizacyjnemu sieci wodociągowej należało zakwalifikować – stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT – do źródła, jakim jest odpłatne zbycie innych rzeczy. Skoro bowiem mamy tu do czynienia z umową odpłatnego przekazania sieci wodociągowej, oznacza to, że przedmiotem tej umowy są urządzenia, które po fizycznym połączeniu z siecią przestają być częścią składową nieruchomości i uzyskują status samoistnej rzeczy ruchomej. Jednak w związku z tym, że w niniejszej sprawie odpłatne zbycie sieci wodociągowej zostało dokonane po upływie sześciomiesięcznego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT, to nie stanowi źródła przychodu i tym samym uzyskane przez podatnika z tego tytułu środki finansowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 24 czerwca 2014 r., ITPB2/415-345/14/DSZ

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego