Sprawa dotyczyła podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług programisty. W działalności gospodarczej podatnik jest czynnym podatnikiem w podatku od towarów i usług natomiast w podatku dochodowym rozlicza się na zasadach ogólnych ze stałą stawką 19 proc. Podatnik ma podpisane umowy z różnymi osobami i firmami (w tym spoza Polski). Obowiązkowym językiem komunikacji jest angielski. Poza tym chcąc jak najlepiej wykonywać swoją pracę musi także korzystać z książek, czasopism lub informacji specjalistycznych dotyczących programowania. Wszystkie znaczące pozycje, w tym zakresie są wydawane w języku angielskim, a tłumaczenia na polski pojawiają się ze znacznym opóźnieniem. Powoduje to konieczność uczestniczenia na kursie języka angielskiego, aby jak najlepiej móc wykonywać swoją pracę. Również wszelkie komentarze w programowaniu zapisuje się w języku angielskim co powoduje, że chcąc świadczyć swoje usługi podatnik musi coraz lepiej posługiwać się angielskim.

Podatnik zapytał fiskusa, czy zasadne jest wliczenie wydatków poniesionych na naukę języka angielskiego do kosztów prowadzonej działalności?

Według niego tak, ponieważ nie wskazano wydatku na naukę języka obcego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jako wydatku, który nie może być uznany za koszt. Jego zdaniem natomiast istnieje związek przyczynowo-skutkowy wydatku, (jakim jest kursu językowy) z przychodem, jaki osiąga podczas świadczenia usług. Zdaniem podatnika jest to zasadne, ponieważ język angielski wykorzystuje w komunikacji pomiędzy poszczególnymi kontrahentami, czy też wykonując świadczenie usług, czytając komentarze podczas programowania lub sam pisząc. Podatnik podkreślił, że brak znajomości języka angielskiego w zakresie świadczenia usług w tym zawodzie powoduje nie tylko zmniejszenie możliwości świadczenia usług, lecz nawet praktycznie to świadczenie usług uniemożliwia.

Fiskus się zgodził. Organ podkreślił, że z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez podatnika na kurs języka angielskiego może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

- czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

- czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Według fiskusa podatnik chcąc świadczyć swoje usługi musi coraz lepiej posługiwać się angielskim, a poniesione wydatki pozwolą osiągnąć przychód, to wydatki na kształcenie językowe mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 grudnia 2016 r., sygn. 3063-ILPB1-1.4511.215.2016.2.IM, LEX nr 329908

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów