Sprawa dotyczyła możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup miejsca parkingowego. Chodziło o przedsiębiorcę, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Przychody uzyskane z działalności gospodarczej rozliczane są „na zasadach ogólnych KPiR”. Działalność jest zarejestrowana w miejscowości w województwie X, natomiast usługi przedsiębiorca wykonuje od jakiegoś czasu w miejscowości w województwie Y, gdzie jest zameldowany. W związku z planowanym przeniesieniem siedziby działalności gospodarczej do miejscowości w województwie Y, przedsiębiorca zakupił mieszkanie z rynku pierwotnego. Lokal kupił z zamiarem zmiany miejsca zamieszkania i przeniesienia tam siedziby działalności gospodarczej. Części lokalu przedsiębiorca postanowił bowiem przeznaczyć na prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie będzie przechowywana dokumentacja działalności oraz wykonywanie czynności związanych z prowadzoną działalnością (konsultacje z klientem, tworzenie projektów, kosztorysów). Natomiast odrębny od lokalu mieszkalnego przedmiot nabycia stanowi miejsce parkingowe w hali garażowej. Tu została określona odrębna cena jego nabycia. Miejsce w hali będzie przeznaczone wyłącznie do prowadzonej działalności i do przechowywania samochodu, który jest środkiem trwałym wykorzystywanym do celów działalności gospodarczej z możliwością użycia do celów osobistych.

W związku z powyższym przedsiębiorca zapytał fiskusa, czy zakup miejsca parkingowego w hali garażowej można zaliczyć w koszty działalności.

Sam uważa, że jeśli na zakupionym miejscu parkingowym w hali garażowej będzie parkowany samochód osobowy, który jest środkiem trwałym firmy, to można wliczyć w koszty działalności zakup tego parkingu, a także inne koszty związane z tym miejscem garażowym, który będzie środkiem trwałym z uwagi na fakt, że jest on odrębnym przedmiotem nabycia. Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od chwili przekazania parkingu do użytkowania.

Fiskus się zgodził. Uznał, że jeżeli miejsce parkingowe spełnia definicję środka trwałego (art. 22a ustawy o PIT), podatnik ma prawo wprowadzić je do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych oraz odpisy te zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem fiskusa, wydatki na zakup miejsca parkingowego będą stanowić koszty uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od jego wartości początkowej. Odpisów amortyzacyjnych można dokonać od chwili przekazania środka trwałego do użytkowania.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 maja 2016 r., ITPB1/4511-243/16-3/JŁ, LEX nr 315617