Porozumienie jest ważnym etapem procedury budżetowej. Zostanie ono potwierdzone formalnie przez państwa członkowskie, po czym jesienią rozpoczną się negocjacje z Parlamentem Europejskim. Uzgodnienie stanowiska Rady UE nastąpiło na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich (COREPER) po pracach nad projektem, który został przedstawiony przez Komisję Europejską 30 maja.

Dla Polski istotne w trakcie negocjacji było wypracowanie takich rozwiązań, które zapewnią odpowiednie środki w budżecie UE na rok 2018, pozwalające na pełną realizację dotychczasowych polityk unijnych (głównie polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej), a także sprostanie nowym wyzwaniom, które stoją przed UE.

Wobec aktywnej postawy Polski, największego beneficjenta budżetu UE, i innych beneficjentów budżetu UE, udało się zminimalizować presję na zmniejszenie środków w polityce spójności, w szczególności przeznaczonych dla uboższych regionów UE oraz na rzecz Funduszu Spójności (z którego korzystają mniej zamożne państwa UE). Zagwarantowane zostały także środki na współpracę studentów (Erasmus+) oraz zapobieganie kryzysom, które są u granic UE, zarówno południowych jak i wschodnich.

Polska zdecydowała się poprzeć przedłożony kompromis, traktując go jako dobrą podstawę do dalszych jesiennych negocjacji z Parlamentem Europejskim, który tradycyjnie przychylniej, niż Rada UE jako całość, ocenia wydatki budżetu UE.

Sprawne przyjęcie stanowiska Rady do budżetu UE na rok 2018 jest pozytywnym sygnałem, szczególnie ważnym w kontekście obecnej trudnej sytuacji międzynarodowej.

Obecna zgoda Rady UE ma jedynie charakter polityczny, a formalna akceptacja nastąpi w drodze procedury pisemnej we wrześniu br. (po upływie terminu 8-tygodni przewidzianego na opiniowanie przez parlamenty narodowe). Po przyjęciu stanowiska przez Radę swoje stanowisko przyjmie Parlament Europejski (pod koniec października). Następnie rozpoczyna się tzw. procedura pojednawcza (21 dni), po której pozytywnym zakończeniu Rada UE i Parlament Europejski mają 14 dni na formalne przyjęcie budżetu UE na kolejny rok (przełom listopada i grudnia).