Orzecznictwo to ma kluczowe znaczenie zarówno dla pełniejszego zrozumienia fundamentalnych zasad podatku VAT, jak i zapewnienia spójności stosowania przepisów dyrektywy VAT we wszystkich krajach Unii. Trybunał dokonuje bowiem interpretacji prawa unijnego, a nie przepisów poszczególnych państw członkowskich, co stanowi jednak pewną barierę w pełnym wykorzystaniu jego dorobku orzeczniczego przez polskich podatników.

Punktem odniesienia są dla nich przepisy ustawy o podatku od towarów i usług - stąd obiektywne trudności w znalezieniu właściwych wyroków, które mogłyby być pomocne przy ocenie zgodności polskich przepisów z prawem unijnym i stanowić niekwestionowany oręż we wszelkich sporach z organami podatkowymi.

Książka "Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z zakresu VAT. Komentarz" pod redakcją naukową Romana Namysłowskiego usuwa te bariery, gdyż stanowi zbiór wybranych fragmentów oraz tez wszystkich wyroków TSUE dotyczących podatku od wartości dodanej wydanych do września 2014 r., które zostały przyporządkowane do konkretnych artykułów ustawy o podatku od towarów i usług. Dodatkowo, po każdym przepisie polskiej ustawy VAT (lub ich grupie, jeżeli tworzą one spójną całość) wskazane zostały przepisy dyrektywy VAT, których stanowi on implementację, oraz przepisy unijnego rozporządzenia VAT. Pozwoli to czytelnikom na bezpośrednie porównanie przepisów unijnych z polskimi i ocenę prawidłowości ich wdrożenia do krajowego porządku prawnego dokonanego przez polskiego ustawodawcę.

Książka "Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z zakresu VAT. Komentarz" dostępna jest w księgarni internetowej Profinfo >>